26346296819.05.201517264gaziantepgunes

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ekmekte kalitenin arttırılmasının sadece üretimde belirli standartların uygulanmasıyla yeterli seviyeye ulaşamayacağını belirterek, fırın çalışanlarının bu noktada mesleki eğitim kurslarına tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Gaziantep’te francala ve pide ekmekte var olan kaliteyi arttırmak amacıyla düzenlenen “Ekmekte Kalite ve Çeşitliliğin Artırılması” toplantılarının üçüncüsü sektör temsilcisi kurum ve kuruluşların katılımıyla GTB’ de gerçekleştirildi.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’nun başkanlık ettiği toplantıya, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAF) Başkanı Erhan Özmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Mehmet Arif Akpınar, Şahinbey Belediyesi Ruhsat Denetim ve Zabıta Müdürü Hüseyin Güneş, Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Sevimli, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı ve çeşitli kurumlardan temsilciler katıldı.

Daha sağlıklı bir analiz çalışması yapılabilmesi için önceki toplantıda alınan karar doğrultusunda Kilis, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Hatay, Malatya, Osmaniye ve Adana gibi illerden getirilen ekmek çeşitleri sektör temsilcilerinin değerlendirilmesine sunuldu.

Farklı illerin ekmekleriyle, Gaziantep’te hazırlanan ekmeği tat, görüntü ve gramaj bakımından karşılaştırma imkânı bulan katılımcılara ayrıca bu ürünlerin kül, nem ve sedimantasyon oranları ile pişirilme süreleri hakkında da bilgiler verildi.

“MESLEKİ EĞİTİM VERİLMELİ”

Komşu ilerde üretilen ekmeklerin birbirleriyle olan benzerliklerinin ve farklılıklarının ortaya konulması açısından somut değerlendirmelerin önem taşıdığına vurgu yapan GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Bu şekilde kendi şehrimizin ekmek üretiminde nerede olduğunu daha net görebilme fırsatı yakaladık” dedi.

Ekmekte kalitenin sadece üretimde belirli standartların uygulanması ile tek başına elde edilemeyeceğine dikkat çeken Tiryakioğlu, fırın çalışanlarının üretim ve hijyen noktasında mutlaka eğitilmesi gerektiğini ifade etti. Tiryakioğlu, ilgili kurumlarca verilecek eğitimlerin sektöre vasıflı eleman yetiştirilmesine de katkı sunacağını sözlerine ekledi.

GUSAF Başkanı Erhan Özmen ise hedeflerinin en güzel ve en kaliteli ekmeğin Gaziantep’te hazırlanmasına katkı sunmak olduğunu söyledi. Kentte yaklaşık 1500 pide fırının bulunduğuna işaret eden Özmen, “Ekmek üretiminde büyük bir sektör oluşmuş durumda. Belli standartların yakalanması noktasında hep birlikte kararlılıkla, ortak hareket etmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here