sehitkamil-de-bayat-ekmekler-bakin-nereye-gidiyor-1441097315

Şehitkamil Belediyesi’nin örnek projelerinden olan “Bayat Ekmek Toplama” projesiyle ayda ortalama 35 ton Bayat ekmek toplanıyor. Proje kapsamında 2015 yılının ilk 8 ayında ise yaklaşık 335 ton bayat ekmek çöpe gitmekten kurtarılarak, sokak hayvanlarına yem oldu.

BAYAT EKMEKLER HAYVANLAR İÇİN TOPLANIYOR

Şehitkamil ilçesine sunduğu hizmetlerle birçok yeniliğe imza atan Şehitkamil Belediyesi, bayat ekmeklerin çöpe gitmesini engellemek için araçlarla mahalleleri gezip topladıkları ekmekleri, sokak hayvanlarına yem olarak dağıtıyor. Apartmanlara dağıtılan bayat ekmek kutuları sayesinde ekmeklerin çöpe gitmesini engelleyen Şehitkamil Belediyesi, aynı zamanda da yaz ve kış aylarının olumsuz hava koşullarında yiyecek bulamayan hayvanlara besin sağlıyor. 22 mahallede bulunan 4 bin 598 bayat ekmek konteynırı 4 ekip ile düzenli olarak toplanıyor. Konteynırlarda ayda yaklaşık 35 ton bayat ekmek toplanıyor. Bu verilere göre 2015 yılının Ocak ayından, Ağustos ayına kadar yaklaşık 335 ton bayat ekmek toplandı.

EN AZINDAN ÇÖPE DEĞİL SOKAK HAYVANLARINA GİDİYOR

Bayat ekmek projesinin ekonomi ve çevreye çok büyük katkılar sağladığını belirten vatandaşlar; “Bayat ekmek konusunda çok duyarsız davranıyoruz. 1 günlük ekmeklerimiz bayat diye atıp tazesini alıyoruz. Keşke ekmek konusunda daha duyarlı olabilsek, bunun başlıca sebebi de paranın çok olmasıdır. İnsanlar bayat ekmekle de geçinebileceğini bilmeliler. Fakir ve aç kalan insanlarında olduğunu düşünmeliyiz. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir, bir dinin mensuplarıyız. Fakat bizler bunu düşünmeden evlerimizde rahatlıkla uyuyabiliyoruz. Kenar semtlerdeki mahallelerde yaşayan bazı insanların evlerinde aç yattıklarını düşünerek hareket etmeliyiz. Aç yatan insanların olduğunu düşünürsek aslında bu kadar çok ekmekleri israf etmeyiz. Diğer illerde bu kadar çok pide ve somun fabrikaları yok. Bu kadar çok taze ekmek alacak yerimiz olduğu için rahatlıkla israf edebiliyoruz. Tabi israf konusu birde imkanlarla doğrultulu. Bayat ekmek ve yemeklerimizi israf ederken, biraz daha düşünerek hareket etmeliyiz. Acaba bu kadar çok israfla neleri kaybediyoruz diye düşünmemiz gerekir. Özellikle hanım arkadaşlarımız yemek yaparken, yemek miktarını iyi ayarlamaları gerekiyor. Fazla yapmak yerine biraz daha az yemek yaparak israfın önüne geçebiliriz. Şehitkamil Belediyemizin ‘Bayat Ekmek Toplama’ projesi gerçekten çok başarılı ve örnek teşkil ediyor. En azından ekmeklerimiz çöp yerine hayvanlara yem oluyor. Genel olarak belediyemizin çalışmalarımızdan çok memnunuz. Kaliteli hizmetlerine devam ediyor. Bu çalışmalardan dolayı Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here