Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu’ nun (ÖSO), terör örgütü DEAŞ’ tan kurtardığı Halep’in Bab ilçesine dönüşler başladı.

DAEŞ’ ın El-Bab’ tan tamamen temizlenmesinden sonra evlerine dönen Bab halkıyla görüşen Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Yavuz, Bab halkının enkaza dönmüş bir şehirlerine döndüklerini, Türkiye’nin acilen başta su ve elektrik sıkıntısı çeken Bab halkının zaruri ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini söyledi.

DÖNÜŞLER BAŞLADI

Basusselam ve çevresindeki kamplarda kalan Bab halkı TSK ve ÖSO tarafından El-Bab’tan tamamen çıkarılan DAEŞ’ten sonra evlerine dönmeye başladı. DEAŞ’ın bombalı saldırıları nedeniyle çok sayıda evin yıkıldığı veya hasar gördüğü ilçede sokak ve caddeler molozlardan temizleniyor. Babuselam çevresindeki çadır kentlerde kalan Bab halkının evlerine dönmeye başladığını belirten Yavuz, bir sonrakiler aşamada Başta Gaziantep şehir merkezi ve kamplarda kalanların da Bab’a döneceklerinin beklendiğini ifade etti. Yavuz El-Bab halkının, Türkiye’den başka kimsenin DAEŞ ile mücadele etmediğini ve DAEŞ’i bir kabusa benzettiklerini aktardı. 

SU VE ELEKTRİK SIKINTISI VAR

TSK’nın DEAŞ ve PYD’ye yönelik başlatmış olduğu Fırat Kalkanı operasyonları dahilinde Cerablus ve Çobanbey’den sonra El-Bab’a da dönüşler başladı. DAEŞ’ın El-Bab’tan tamamen temizlenmesinden sonra evlerine dönen Bab halkıyla görüşen Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Yavuz, Bab halkının enkaza dönmüş bir şehirlerine döndüklerini, Türkiye’nin acilen başta su ve elektrik sıkıntısı çeken Bab halkının zaruri ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini söyledi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here