Suriye’deki iç savaşta tüm ailesi yok olan ve çareyi Gaziantep’e sığınmakta arayan 71 yaşındaki Suphi Rezzuk, yıkılmak üzere olan bir binanın bodrumunda adeta ölümü bekliyor. Çaresizlikten mahallenin çöplüğüne dönen binanın altına sığınan yaşlı adam, “Suriye’de evim bombalanıp yıkılmıştı. Burada da yıkılmak üzere olan yerdeyim” diye konuştu.

Yaklaşık bir yıl önce Gaziantep’e geldiğini belirten Rezzuk, Suriye’de savaş uçakları tarafından bombalanan evinde eşi ve 3 çocuğunu kaybettiğini söyledi. Evi yıkılıp ailesi yok olunca da çareyi Gaziantep’e gelmekte aradığını belirten Rezzuk, “Kalacak yerim olmadığı için yıkılmak üzere olan bu evin altına sığındım. Özellikle geceleri çok soğuk oluyor. Çöpler nedeniyle de inanılmaz koku var. Ama çarem yok. Nerede yatıp kalkabilirim ki. Burada mahalleli de bana yemek veriyor. Karnım bir şekilde doyuyor. Onlar vermezse aç kalıyorum. Açlığı pek önemsemiyorum. Ama geceleri çok soğuk oluyor. Ailemi kaybedince de hayatı çok önemsemiyorum artık” diye konuştu.

Rezzuk, Gaziantep’te sığındığı evin de Suriye’de bombalanmış evinden farkı olmadığını belirterek, “Kalacak yerim yoktu. Gezerken boş olan bu binayı gördüm. Altında kalmaya başladım. Suriye’deki evimde bu şekilde idi. Yani yıkımdan kaçtım. Burada da yıkıma uğradım. Ama burada en azından can güvenliğimiz var. Ayrıca orada ailemi kaybedince duramadım. Her yer onların anıları ile dolu. Türkiye’ye ve burada bana yardım eden mahalle sakinlerine çok teşekkür ederim. Yetkililerden tek isteğim var. Beni uygun bir yere yerleştirsinler. Kaldığım yer açık ve pencere kapı yok. Geceleri çok soğuk oluyor. Ne yapacağımı bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Mahalle sakinleri ise Suriyeli yaşlı adamın bir yılı aşkın bir süredir yıkılmak üzere olan evde kaldığını söyledi. Adamın Türkçe de bilmediğini belirten mahalleli, “Burada biz elimizden geldiğince yemek veriyoruz. Çayını suyunu veriyoruz. Ama nereye kadar? Adam kışın soğuğunda bir battaniye ile sokaklarda. Yarın bu ev çökebilir. Kentsen dönüşüm kapsamında boşaltıldı ve şu anda harabe gibi. Çökerse yaşlı adam orada altında kalır. Bu yaşlıya biri sahip çıksın. Gerekirse Suriyelilerin kaldığı kampların birine götürsünler. Çok zor durumda. Biz vicdanen rahat değiliz. Ancak elimizden bir şey gelmiyor” dediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here