660x494-diyarbakirdaki-patlamadan-ilk-goruntuler-1478238453825

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün Bağlar ilçesindeki ek binası yakınlarında terör saldırısı meydana geldi. Bomba yüklü araçla yapıldığı düşünülen saldırıda, ilk belirlemelere göre 30’dan fazla kişi yaralandı.

Merkez Bağlar İlçesi Aydın Arslan Bulvarı’nda bulunan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binası yakınında bu sabah saat 08.00 sırasında şiddetli bir patlama meydana geldi.

Kentin her tarafından hissedilen patlamadan sonra gökyüzüne dumanlar yükselirken, bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

Patlamadan sonra bölgeden yoğun silah sesleri gelirken, terör saldırısının bomba yüklü bir aracın infilak ettirilmesi sonucu gerçekleştirildiği belirtildi.

Hain saldırıda ilk belirlemelere göre, patlamanın şiddeti ile olay saatinde yoğun olan caddede 30 civarında yaralı olduğu bildirildi.

Patlamanın şiddeti ile hem Emniyet binasında, hem de çevredeki binalarda büyük hasar meydana geldi.

Yaklaşık 1 kilometrelik alanda etkili alan patlamanın ardından, bölgeye çok sayıda sağlık ve UMKE ekipleri sevk edildi.

Patlamanın yaralanan bazı vatandaşlar ise kendi imkanlarıyla hastaneye götürüldü.

PATLAMA SONRASI SİLAH SESLERİ

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasının bulunduğu Aydın Arslan bulvarında polis ekipleri giriş çıkışları kontrol altına alırken, havadan ise Sikorsky tipi helikotopterle destek verildi. Çevrede güvenlik önlemi alan polisler de havaya uyarı ateşi açtı.

VALİLİKTEN İLK AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 08.00 sıralarında Bağlar İlçesinde bulunan Aydın Arslan Bulvarında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada sivil vatandaşların ve öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu bir bölgede bölücü terör örgütü mensuplarınca bomba yüklü araçla yapıldığı değerlendirilen, bir patalanın meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Patlamayla ilgili olarak kamuoyuna ilerleyen saatlerde daha ayrıntılı bilgiler verilecektir. Yaralılar hastanelere intikal ettirilmiş olup, tedavilerine başlanmıştır.” denildi.

VALİLİKTEN SAĞDUYU MESAJI

“Birlik beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyulan böyle günlerde halkımızın sağduyulu hareket etmesi ve yapılan resmi açıklamalara itibar etmesi büyük önem arz etmektedir.”

A Haber Diyarbakır muhabiri Mehmet Zeyrek, patlamayla ilgili Diyarbakır’dan ilk bilgileri aktardı. Kulaklarlı sağır eden patlamada çok sayıda yaralı olduğunu belirten Zeyrek, patlamanın ardından çatışma seslerinin duyulduğunu söyledi.

Zeyrek’in açıklamaları şöyle: Kent merkezine çok yakın bir noktada patlama gerçekleşti. Bağlar ilçesinde bir alışveriş merkezine yakın noktada Çevik Kuvvet Amirliği’ne yönelik bir saldırıydı bu. Saldırının ardından silah sesleri yükseldi. Çok sayıda sivil yaralı da var. Çevredeki tüm iş yerlerinin ve evlerin cam kırılmış durumda. Bazı evlerin balkonları bile yıkılmış!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here