Emani emanetimizdir.
Gaziantep’teki gönüllü kuruluşlar, Sakarya Kaynarca’da vahşice katledilen Emani El-Rahmun ve oğlu Halaf El-Rahmun için bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması İHH Gaziantep Şubesi’ nde geniş bir katılım ile gerçekleşti.

Açıklamada şöyle denildi:

BASIN AÇIKLAMASI
Dünyayı özgürleştirmekten bıkmayan çok uluslu, çok kusurlu, kalbi çorak, merhameti kısır ülkelerin; toprağı insansız, insanı topraksız bıraktığı bir çağın insanları… Petrollerini, doğal gazlarını, altınlarını, yer altındaki tüm zenginliklerini sömürmek için yerin üstünde yaşatılmayanlar, neo-politik çıkarlara kurban edilenler…
Ülkemize geldikleri günden beri belirli kesimler tarafından manipüle edilerek her olumsuz vakanın kaynağı gibi gösterilen Suriyeli muhacir kardeşlerimiz…
Son haftalarda Türkiye’nin birçok şehrinde Suriyeli sığınmacılar üzerinden oluşturulan algı operasyonu ile ülkede karışıklık çıkarılmak isteniyor. Özellikle sosyal medyada trol hesaplar olarak adlandırılan hesaplar üzerinden atılan mesajlarla Türk vatandaşları ile Suriyeli sığınmacılar karşı karşıya getirilmek isteniyor. Aynı süreci 15 Temmuz öncesinde de yaşadık. Türkiye’de her türlü entrikayı, hainliği ve ihaneti kendine şiar edinmiş aşağılık bir yapı ülkenin yumuşak karnına oynamakta kitleleri gelecekteki hain planlarına entegre etmek için Suriyeli mazlumlar üzerinden algı operasyonları yapmakta. Birçok toplum kesiminin bilerek veya bilmeyerek bu çarkın içine girdiğine şahit olmaktayız. Gönüllü kuruluşlar olarak zamanlamanın tesadüfi olmadığına inanıyoruz.
İlgili Facebook ve twitter gibi sosyal ağlarda yer alan haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Suriyelilerin karıştığı olayların ilimizde binde elli iki olduğu görülmekte, bu bin olaydan 52’sinin içeriğine bakıldığında daha trajik bir durum ortaya çıkmakta zira bu 52 olayın 34’ünde Suriyeliler mağdur durumundadır. Gazi şehrimizde yardım faaliyetleri yürüten STK olarak garajdan bozma evlerin, eğilerek girilen odunlukların uzun yıllar kiralanamamış darabalı dükkânların yüksek kiralarla kiraya verilmiş olduğunu görüyoruz.
Göç İdaresi verilerine göre Türkiye’deki Suriyeliler ‘in %46’sı 18 yaş altı çocuk %72’si kadın, çocuk ve 65 yaş üstü erkek (2.176.076 kişi) görüldüğü üzere Suriyeli muhacirlerin büyük bir kısmı çocuk kadın ve yaşlılar. Diğerleri ise evlerini geçindirmek zorunda olanlar.
Suriyeliler aleyhine işlenen nefret suçlarının Türk toplumunun merhamet ve vicdani anlayışı ile bağdaşmadığı, bu propagandaların şiddete varan daha büyük sorunlara yol açacağı uyarılarını defalarca dile getirmiştik.
Son yaşanan süreçte ise, #SuriyelilerEvineDönsün provokasyonunun acı sonuçlarıyla karşı karşıyayız. 9 aylık hamile olan Emani Al-Rahmun Sakarya’nın Kaynarca İlçesi’nde tecavüz edildikten sonra başına taşla vurularak 10 aylık küçük oğlu ise boğularak katledildi. Başta kadın hakları mücadelesi yürüten kuruluşlar, insan hakları örgütleri ve duyarlı sivil toplum kurumlarını olay karşısında gerekli tepkiyi göstermeye ve olayın meydana gelme sürecini analiz etmeye çağırıyoruz.
Sivil Toplum Kuruluşları olarak Suriyelilere karşı yürütülen linç kampanyasında payı olan herkesin gerekli cezayı alması için hukuki süreç başlatılması gerektiğini ifade ediyoruz.
Mültecilere karşı yapılan provokasyonlar karşısında toplumun her kesimince hak, adalet ve vicdan süzgecinden geçirilmiş bir tutum izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Adeta ikinci bir darbe kalkışması niteliğinde olan bu provokasyon ve saldırıları lanetliyoruz.
Sakarya’da yaşanan menfur olayı kınıyor, faillerin en ağır ceza ile yargılanmasını talep ediyoruz. Zulümden kaçarken zulme kurban giden Emani bacımıza ve yavrularına Allahtan rahmet acılı ailesine sabırlar diliyoruz.


(Gönüllü Kuruluşlar 8 Temmuz 2017 Gaziantep)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here