Gaziantep Türkiye Kamu Sen üyeleri aldıkları maaşın yetersiz olduğunu belirterek, ek zam için eylem yaptı. 

Yeşulsu Parkı’nda bir araya gelen Türkiye Kamu Sen üyeleri, ek zam isteyerek eylem yaptı. Hakkari’de şehit edilen askerler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan sendika üyeleri, “Hırsıza değil, memura bütçe”, “Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız”, “Zam, zulüm işkence, ite size AKP”, “Memurdan çaldılar, hırsıza verdiler”, “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk” şeklinde slogan attı. Eylemciler adına basın açıklaması yapan Türkiye Kamu Sen Gaziantep İl Temsilcisi Bekir Avan, memurun 9 aydır, toplu sözleşme görüşmelerinde uğradığı ihanetin bedelini ödediğini ifade etti. Bütçede memurlara ayrılan kaynağın 2,97 milyar lirasının hükümete peşkeş çekildiğini belirten Avan, “Bilindiği gibi iktidar ve malum konfederasyon iş birliği ile memurlar 123 TL, emekliler ise 140 TL zamma mahkum edildi. Memur maaşları hükümetin ilk teklifinin bile altında kaldı, memurların aylık zararı ortalama 200 lirayı aştı. Ne yazık ki bu eziyet 2014 yılıyla da sınırlı değil.” dedi. 

9 aylık enflasyon rakamının yüzde 6,43 olduğuna dikkat çeken Avan, “Doğalgaza, elektriğe, suya yüzde 9 zam yapıldı. Gıda fiyatları son 9 ayda yüzde 11 arttı. Et ve ekmek yüzde 11, ulaşım yüzde 20, meyve yüzde 38 zamlandı. Ailenin zorunlu harcamaları 9 ay içinde tam 363 lira yükseldi. 2014 yılı enflasyon hedefi yüzde 5,3’ten yüzde 9,4’e çıkarıldı. Yüzde 5,3 enflasyon hedefine göre maaş zammı verilen memurlar, yüzde 9,4 enflasyona mahkum edildi.” diye konuştu. 

Akla karanın açığa çıktığını dile getiren Avan, şunları kaydetti: “Memuru unutup, yolsuzluğa, hırsızlığa destek verenler, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? 9 ay içinde ailenin zorunlu harcamaları 363 lira artmışken, 123 lira zamma evet diyenler, memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?” Basın açıklamasının ardından eylemciler dağıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here