3250760416.12.201592826gaziantepgunes

Büyükşehir Belediye Başkanın Fatma Şahin TRT Haber’in canlı yayın konuğu oldu. Gaziantep’in UNESCO tarafından Gastronomi şehri seçilmesini değerlendiren Fatma Şahin, “Zenginliklerimizi tüm dünyaya iyi pazarlamak için çalışmalarımız son hızıyla sürecek” dedi. Şahin, bu alandaki kalkınmanın, şehrin tüm dinamikleri ile birlikte, kadınları da bu alanda etkin hale getirerek sağlayacakların dile getirdi.

Gaziantep’in Gastronomi alanında kültür ağı alanına seçilmesinin uzun bir yolculuktan sonra gerçekleştiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in canlı yayında yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

20 AY MÜCADELE VERDİK

Aslında uzun bir yolculuk. Ben başkan olduktan sonra elimizdeki raporların yetersiz olduğunu anladık. Bu konuda büyükşehirde bir kadro oluşturduk. Temmuz ayı içerisinde raporumuzu tamamladık ve UNESCO ya teslim ettik. Unesco’ya güzel bir sunum için 20 ay mücadele verdik. Gaziantep’ten 3 büyük usta götürdük. Şu anda 8 büyük mutfaktan biri olduk.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Türkiye’den ilk kez Gaziantep bu yarışın içine girdi ve kazandı. Anadolu’muzun büyük bir mutfak yeteneği var. Yalnızca baklavada kebapta değil kazan yemeklerinde de çok iyi bir yeteneğimiz var. Unesco’ da bu kültürün farkına vardı. Yarışı aslında çok önceden hak ediyorduk. Kendi alanımızda Nobel aldık. İki hedefimiz vardı. Öncelikle çekim merkezi oluşturmak gerekiyordu. nereyi gezelim ve ne yiyelim sorusuna cevap vermek gerekiyordu. bu iki soruya cevap verecek il de Gaziantep oldu.

DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN OLACAĞIZ

Dünyanın en iyileri arasında olmak gibi bir çalışmamız var. Bu konuda da gerekli tüm çalışmaları başlattık. Bu alanda kültür bakanlığı ve dışişleri bakanlığından büyük destek aldık. Bölgesel gelişim adına bakanımızın önderliğinde büyük bir adım atmış olacağız.

AKADEMİ İLE USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ BİRLEŞECEK

Bu başarıyı devam ettirebilmek için eğitim meselesini çözmemiz gerekiyor. Akademik alanda bu işi çözmemiz gerekiyor ve kendini bu alanda geliştirmek isteyenlere sertifika eğitimi vermek lazım. Şu anda biz bir mutfak akademisi açtık. Bu alanda kendini yetiştirmek isteyen herkes mutfakta eğitim alıyor. Bir dernek oluşturduk. Bu dernek üzerinde yeni çalışma programı oluşturduk. Ahilik kültüründen gelen zenginliğimizi akademik dünyası ile birleştireceğiz ve evrensel boyuta ulaştıracağız. Bunu çok kısa bir süre içinde tüm dünyaya ispatlayacağız.

İKİNCİ BAŞARI DA GELDİ

Bundan yaklaşık 1 ay önce 3 uzman şehrimize geldi ve Türkiye’de 5 il içinde olduğumuzu söyledi. 15-20 gün önce müsteşarımız aradı ve yapılan teknik değerlendirmeler sonunda Türkiye birincisi olduğumuzu söyledi ve Avrupa Birliği’nden ödül almaya hak kazandığımızı söyledi. Belediye Başkan Yardımcımız Brüksel’de bu ödülü alacak. İkisi de güzel bir şekilde tamamlandı ve bütün coğrafyalarda Türkiye ve Gaziantep mutfağı konuşulacak.

KADINLAR DA AKTİF OLACAK

Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da bundan çok memnun. Ülkemizdeki her alandaki hazineyi evrensel bir dile dönüştürmeliyiz. Güçlü olduğumuz noktaları çok iyi pazarlamalıyız. Biz, İşte kadın diye odalar birliği ve büyükşehir Belediyesi olarak sosyal tesislerde yetişen kadınların kendilerini burada daha profesyonel hale getirmeleri için yeni bir merkez oluşturduk. Gaziantep yemekleri, içecekleri bu alanda da geliştirme merkezlerinde kadınlar profesyonel manada hem öğreniyor hem de ciddi bir istihdam alanı buluyor. Kadınların gücünü ve aklını kullanarak şehrin ekonomisini ve kalkınmasını sağlayacağız.

Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here