multeciGaziantep Emniyet Müdürü Ali Gezer, kent nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan Suriyelilerin suça karışma oranının yüzde 1 olduğunu söyledi. Suriyelilerin kentte sürekli suça karıştığı şeklindeki algının doğru olmadığını anlatan Gezer, “Suriyeliler abartıldığı gibi suça karışmıyor aksine kendilerini suça karşı koruyorlar” dedi.

İçişleri Bakanlığı kararnamesiyle Düzce’den Gaziantep’e atanan ve bir süre önce göreve başlayan Emniyet Müdürü Gezer, kentteki basın kuruluşlarının temsilcileriyle tanışma toplantısı düzenledi. Polisevi’nde düzenlenen toplantıda; sağlık, güvenlik ve medya mensuplarının kesintisiz hizmet vermek zorunda olduğunu anlatan Gezer, bu çerçevede basın ile sürekle işbirliği içinde olacaklarını vurguladı.

Gaziantep’te 5 bin 400 polis kadrosunun bulunduğunu ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla kentin huzur ve güvenliğini sağlayacaklarını anlatan Gezer, “Benim yüzümde maske yok, kafamın arkasında dolaşan tilkiler yok. Kapım her zaman açık. Ben Kahramanmaraşlı at arabacısı Mehmet Gezer’in çocuğuyum. Gaz lambasıyla ilk defa ilkokul 5’inci sınıfta tanıştım. Sizden biriyim ve yüreğim herkese açık” dedi.

Emniyet Müdürü Gezer, iç karışıklığın ardından Türkiye’ye sığınan ve Gaziantep’e yerleşen Suriyelilerin asayiş olaylarına yansımasına ilişkin yöneltilen soruyu da yanıtladı. Kamuoyunda Suriyelilerin gelişiyle birlikte suçlarda artış olduğu algısının doğru olmadığını savunan Gezer, “Şehirdeki Suriyelilerin sayısı toplam nüfusumuzun yüzde 12’si kadardır. Günlük olarak bu konuda raporlar alıyoruz. Suriyelilerin asayiş olaylarındaki oranı yüzde 2.5. Ancak bunlar arasında mağdur veya müşteki olanlar da dahil Şüpheli konumunda işlem yapılan Suriyeli oranı ise yüzde 1’dir. Bunlar resmi rakamlardır. Toplumda oluşan ‘Suriyeliler geldi, olaylar arttı’ kanısı yanlıştır. Aksine kendilerini suça karşı koruyorlar” dedi.

Gezer, Suriye plakalı araçların trafikte işlediği suçlara işlem yapılmadığı düşüncesinin de doğru olmadığını, kural ihlali yapan Suriyeli sürücülere cezai işlem uygulandığını ve gereken durumlarda araçlarının trafikten men edildiğini de kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here