Biyogaz enerjisi için düğmeye bastılar

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden sonra biyogaz enerjisini kullanmak için de düğmeye bastı.

Şahin, Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini belirterek, “Raylı sistemin ciddi bir elektrik gideri var. Belediyeye bağlı tüm tesislerin elektrik giderlerinde kullanacağımız bir tesis kuruyoruz. Bu sistemle elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını çözmüş oluruz. Belediye elektriğini kendisi üretecek” dedi.

CİDDİ BİR FABRİKA KURULUYOR

Türkiye’de, yenilenebilir enerji kaynağı olan biyogazın önünün açık olduğunu söyleyen Şahin, “Almanya’da yaklaşık yüzde 13 konutun ihtiyacı biyogazdan üretiliyor. Almanya’da toplam biyogaz üretimi 2.5 tane nükleer santralin karşılığına denk geliyor. Biyogazda var olan, herhangi bir madde üretimine ihtiyacınız olmadan hayvansal bir atıktan ürettiğiniz elektrik. Türkiye’de çok yeni, biyogaz derneği ile de ciddi çalışmalar yapıyoruz. Onların en çok sevindiği şey ilk kez devlet eliyle biyogaz tesisi kurulması. Sektör çok yönlü fakat Türkiye’de ciddi manada önü açık bir sektör. Türkiye’de ilk kez belediye ve kamu sektörü olarak bir biyogaz tesisi kuruluyor. Ciddi bir fabrika kuruyoruz.”

GÜBRELER ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ OLACAK

Biyogaz tesisi ile üretilen gübreleri çiftçiler alışana kadar ücretsiz vereceklerini aktaran Şahin, tesisin elektirik ürettikten sonra atığının katı ve sıvı gübre olacağını kaydetti.

13 MİLYON TL’YE MAL OLDU

Tesis hakkında bilgi veren Şahin, “Bütün çed raporlarımızı, enerji bağlantısı ile ilgili raporlarımızı aldık. İhalemizi yaptık, yeterince firma katılımı oldu, yeterli olan firma ile 13 milyon TL ile işi ihale ettik. Çalıştığımız firma işinde deneyimli olan bir firma o yönden kendimizi şanslı hissediyoruz. Onlar da bizimle aynı heyecanı paylaşıyorlar. En iyisini yapma çabası içerisindeyiz. Şu an temelleri kazdık, betonlarımızı döktük, yalıtımlarımızı yaptık, temeli döktük. İnşaat artık düzene bindi. Gelecek sene Ağustos gibi bitirmeyi planlıyoruz. Faaliyete girdikten sonra 1-2 ay deneme sürecimiz olacak sonra da elektriği basacağız” İfadelerine yer verdi.

ÜRETİLEN ELEKTRİK RAYLI SİSTEMDE KULLANILACAK

Projeye başlamadan önce ham madde ihtiyacını karşılayabilmek için çiftçilerle görüşüp anlaşma imzaladıklarını belirten Fatma Şahin, “Bu proje başlamadan önce tek tek besi çiftlikleri gezdik. Çiftçimiz ile konuşmalarımızı yaptık, hepsiyle karşılıklı sözleşme ve protokol imzaladık. Ham maddeyi garanti altına almadan projeyi hayata geçiremezdik. Ön fizibilite süreci çok uzun sürdü, 1 sene bununla uğraştık. Hepsinin atıklarını topladık, testlere gönderdik kuru ve yaş ağırlıkları ve oluşabilecek metan gazı bilgilerini aldık” dedi. 

 

BÜLTEN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here