UGS enerji Gaziantep’e dev bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Çin, Almanya ve Amerika gibi ülkelerde kullanılan güneş panelleri için hücre üretimi artık Gaziantep yapılacak.

Gneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik yatırımların arttığı bir dönemde bu tesisleri yeni teknoloji ile gerçekleştirmeye yönelik arayışlara başlanacak. Ekonomi Bakanlığı güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik önemli bir teknolojik yatırımı daha teşvik kapsamına aldığını açıkladı.

Bu kapsamda UGS Enerji Şirketi, Gaziantep’te tesislerini kuracak ve bu anlamda teşviklerden yararlanacak. Yılda 16. 8 milyon güneş paneli hücre 28.000 güneş paneli üretmeyi hedefliyor. Projenin sabit yatırım tutarı 66 milyon 310 bin lirayı buluyor. Yatırım için yaklaşık 25 milyon dolarlık makina ve ekipman ithal edilecek.

Güneş ve su açısından dünyanın en büyük potansiyeline sahip olan ülkemizde bu konularda yeterince yatırımların yapılmaması, güneş ve sudan yeterince yararlanılmaması hep eleştiri konusu oldu. Bakalım yeni dönemde Türkiye bu konudaki eksiğini kapatabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here