11493024823.10.20159652gaziantepgunes

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Garanti Bankası’nın desteği ile hayata geçirilen ve engelli bireylerin iş yaşamına katılımını arttırmayı hedefleyen “İşe Katıl Hayata Atıl” projesi Gaziantep’te de uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında onlarca engelli vatandaş, iş yaşamına atılacak ve işten kısa süre içerisinde çıkarılmasının da önüne geçilecek. Gaziantep’te çok sayıda engelli vatandaşın olduğunu ve engelli vatandaşların yerleştirilen işlerden kısa süre sonra çıkartılmasından dolayı böyle bir proje gerçekleştirdikleri İş Koçu Dilek Güneş, değerlendirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın önderliğinde, Garanti Bankası’nın desteğiyle hayata geçirilen, engelli bireylerin iş yaşamına katılımını artırmayı hedefleyen “İşe Katıl Hayata Atıl” projesi Gaziantep’te uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında, mesleki eğitim almamış engelli bireyleri, yetkinliklerine ve geliştirilebilir özelliklerine uygun mesleki beceriler kazandırması hedefleniyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan “Destekli İstihdam” modelinde, engelli bireylere, özelliğine, becerilerine ve tercihine göre iş seçmesi, iş ortamına ve sosyal hayata uyumu gibi konularda katkıda sunuluyor. 

300 ENGELLİ İSTİHDAM EDİLECEK

Engelli vatandaşların becerileri doğrultusunda onları da iş yaşamına katmak ve engelleri yok etmek için yola çıktıklarını vurgulayan İş Koçu Dilek Güneş, “ Şu an Samsun, İstanbul ve Gaziantep aynı anda projeyi devam ettirmektedir.Ankara, İstanbul, Samsun, Sakarya ve Gaziantep illerinde toplam 300 engelli birey, 60 profesyonel iş koçunun rehberliğinde aldığı eğitim sonrası, uygun işlere yerleştiriliyor. İşveren ile engelli çalışanların talepleri doğrultusunda isabetli kararların alınması ve uygulanması proje kapsamında önemli rolü üstlenen iş koçları tarafından yapılıyor. İş koçları bu sorumluluğu proje kapsamında farklı konuları kapsayan eğitim süreci ile destekleyerek yerine getiriyor” dedi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here