Gaziantep’te görme engelliler “Braille alfabesi”, işitme engelliler ise “işaret dili” kullanarak okudukları “Fatiha duası” ile iftar açtı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği iftar programında İl Müftülüğünce açılan Engelliler Yaz Kur’an Kursuna katılan kursiyerler, Kırkayak Antepevi’nde verilen iftarda bir araya geldiler. Görme engelliler “Braille alfabesi”, işitme engelliler ise “işaret dili” kullanarak okudukları “Fatiha duası” ile iftarlarını açtı. Kursiyerler ayrıca, şiir ve ilahileri de kendi dillerinde seslendirdi.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, görme ve işitme engellilere yönelik Kur’an kursu açılacağını duyduğunda şaşırdığını, kursta verilen eğitimi gördüğünde şaşkınlığını giderdiğini söyledi.

İl Müftüsü Ahmet Çelik, herkes için düzenlenen Kur’an kurslarını engelliler için de düşündüklerini ve kursların gelecek yıllarda da devam edeceğini ifade etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursları konusunda önemli çalışmaları olduğunu belirten Çelik, bu kapsamda eğitmenlere de kurslar öncesinde seminerler verildiğini vurguladı.

Çelik, “Kendi kutsal kitabımızla insanımızı buluşturmak istiyoruz. İnsanımıza temel dini bilgileri öğreterek, temel ibadetlerini yapabilme mutluluğunu yaşatmak istiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi de Belediye Başkanı Fatma Şahin’in göreve gelmesinden sonra engelliler için yapılan faaliyet ve projelerde gözle görünür bir artışın olduğunu söyledi. Çelebi, Kur’an öğrenmenin engellilere engel olmadığını ifade ederek, “Eğer bu insanlara fırsat verilirse Kur’an’ı her yaşta öğrenebilirler. Yeter ki toplumda engellilere gerekli destek ve fırsatlar verilsin” diye konuştu.

Bir ay süren kursa 36 görme, 16 işitme engellinin katıldığı bildirildi. Kursiyerlerin tamamına “Braille alfabesi” ile yazılmış Kur’an’ı Kerim verilirken, dereceye girenlere Kur’an’ı Kerim meali hediye edildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here