Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 400’ün üzerinde engelli öğretmen ataması yapacak olmasının büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi EngellilerDaire Başkanı Yusuf Çelebi, engelli öğretmen adaylarının 31 Ekim 2014 tarihine kadar başvurularını yapması konusunda çağrıda bulundu. 
Çelebi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sezon 400’ün üzerinde engelli öğretmen ataması yapacağını belirterek, “Öğretmen olmak için şartları tutan engelli öğretmen adaylarımız geç kalmasınlar. Son müracaat tarihi 31 Ekim 2014 tarihidir. 30 Ağustos 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’yı ziyaret ettik. Bu ziyaretimizde engelli öğretmen ataması konusunda bakanımızdan söz almıştık. Ancak sayı konusunda bir artış sağladık. Bakanlıkta 200 görünen engelli öğretmen atamasının sayısını Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in girişimleri ile 400’e çıkartıldı. Kendisine teşekkür ediyorum. Bunun tek nedeni engelli öğretmen sayısı fazla ise kimsenin açıkta kalmamasıydı. Öğretmenlik fakültesini bitirmiş, ancak öğretmen ataması yapılamadığı için KPSS sınavına girerek çeşitli kurumlarda memur olarak çalışan öğretmen adayları mevcut. Kamu personeli olmalarına rağmen bu arkadaşlarımızda öğretmenlik başvurusu yapabiliyorlar. Bakanlık engellilerin mağdur olmaması için bu uygulamayı da yürürlüğe koydu” dedi.
Eğitimin engel tanımadığını da dile getiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Çelebi, “Bir yandan öğretmen ataması yapılırken, diğer yandan da mevcut okullarımızın fiziki yapısı engellilere elverişli mi, değil mi? Tartışması gündeme geldi. Eğitimde asla engel olmaz. Toplum olarak bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Bu okullar yapılırken eğitimin önüne engel koymuş olabilirler. Bizler bu engeli aşmak zorundayız. Engelli öğretmen kardeşlerimiz de asla engel tanımadan ataması yapılan okullarda tüm engelleri aşarak eğitimin engel tanımadığını gösterecekler” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here