Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelli Daire Başkanlığının başlattığı projeyle bundan sonra kentteki bazı camilerde cuma ve bayram günlerinde işaret dili uygulaması yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, yazılı açıklamasında, toplumun her bireyi gibi işitme engellilerin de camilerde cemaatle namaz kılması gerektiğini ancak camilerde işaret dili uygulaması olmaması nedeniyle engellilerin sıkıntı yaşadığını belirtti.

Günlük hayattaki engellerin tamamını kaldırmak istediklerini bu yüzden de camilerde yeni bir döneme geçileceğini ifade eden Çelebi, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Camilerde işaret dili olmamasından dolayı işitme engelli kardeşlerimiz ibadetlerini yerine getiremiyordu. Yapmış olduğumuz araştırmada Türkiye genelinde böyle bir uygulamanın yaygın olmadığını fark ettik. Sadece Eskişehir’de bir camide uygulandığını biliyoruz. Engelliler konusunda önemli yasalar çıkartan ve projeler üreten Başkanımız Fatma Şahin önderliğinde bir ilke daha imza atmak ve Gaziantep”te camilere işaret dili uygulaması getirmek istiyoruz.”

Bu konuda çalışmalarının başladığını vurgulayan Çelebi, şunları kaydetti:

“Bedensel ve görme engelli kardeşlerimiz camilere gittikleri zaman, imama uyabiliyor. Ancak işitme engelli kardeşlerimizde duyma bozukluğu olduğu için imama uyma şansı olmuyor. Hedefimiz Gaziantep’te bir ilki başlatıp, bu uygulamayı getirmek. Belki günlük vakit namazlarında bu uygulama biraz sıkıntılı olacak ama özellikle cuma ve bayram namazlarında işaret dili uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Bu çalışmamızda yanımızda olan ve bizden desteğini esirgemeyen Başkanımız Fatma Şahin’e teşekkür ediyoruz.”

Çelebi, İl Müftüsü ile görüştüğünü ve merkezde bulunan 6 caminin giriş merdivenleriyle içeride namaz kılınan bölümlerin düzenlenerek engellilere uygun hale getirileceğini de bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here