Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, Gaziantep’te bir otelde gerçekleştirilen zirvede, Gaziantep’in dört medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olduğunu söyledi.

Kentin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girdiğini hatırlatan Toprak, “Yüzlerce yemek çeşidiyle Gaziantep gerçekten Anadolu mutfak kültürünün en önemli temsilcilerinden bir tanesi olmuştur” dedi.

Gaziantep’in geçmişten gelen birikimlerini insanlık adına da kullandığını ifade eden Toprak, şöyle konuştu:

“Suriye’de yaşanan insanlık dramında en büyük ve güzel ev sahipliği örneklerinden bir tanesini şehrimiz yapmaktadır. Ensar şehir olmuştur. 350 bin Suriyeliyi şehrimizde misafir etmektedir Gaziantepli vatandaşlarımız, kardeşlerimiz. 350 bin rakamı Gaziantep nüfusunun neredeyse yüzde 20’sine tekabül etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti en fazla mülteci ağırlayan ülke olmuştur, Gaziantep’te Türkiye içerisinde en fazla mülteci ağırlayan illerin başında gelmektedir. Suriye’nin Gaziantep’e yakın olması nedeniyle bu krizden en fazla etkilenen lezbiyen porno izle illerin başında gelmektedir. Ancak son zamanlarda yaşanan hadiselerde şunu görüyoruz; yaşanmakta olan kriz sadece bölge coğrafyasını, Türkiye’yi ve Suriye’nin diğer komşularını etkilememekte, Avrupa, Amerika dünyanın neredeyse tüm coğrafyasını etkilemektedir. Dolayısıyla burada yaşanan krize müdahil olmaması Birleşmiş Milletler nezdinde, uluslararası camia nezdinde daha büyük önem atfedilmesi ve çözüm noktasında da çok daha ciddi adımların atılması kanaatindeyim.”

Zirvenin Gaziantep’te yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Toprak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Suriyeliler için yaptığı çalışmaları anlattı.

GAZİANTEP ENSAR ŞEHRİ HALİNE GELDİ

Avrupa Birliği Bakanlığı Siyasi İşler Başkanı Ege Erkoçak da Avrupa Birliği Bakanlığı olarak yaptıkları projeleri ve verilen hibeler hakkında bilgi verdi.

Suriye krizinin ortaya çıkmasıyla Türkiye’nin yoğun bir göçle karşı karşıya kaldığını belirten Erkoçak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Uyguladığımız açık kapı politikasıyla zulümden kaçan insanlara kucak açmayı ve getirdiği zorluklar ne olursa olsun buna katlanabilmeyi bugüne kadar sürdürdük ve sürdürmek konusunda da kararlıyız. Avrupa Birliği ülkeleri bile uygulayamaz duruma gelmişken Türkiye belki de en güzel insanlık sınavını verdi ve bundan şimdiye kadar da alnının akıyla çıkmayı başardı. Geçtiğimiz 5 sene içerisinde temelde Suriye krizinden kaynaklı sebeplerle dünyadaki mülteci sayısı toplam 6 milyon kişi arttı. Bu artıştan ülkemiz doğrudan etkilendi. Gaziantep’te bir ensar şehri haline geldi.”

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ise göçün Gaziantep’te tartışılıyor olmasının çok isabetli bir karar olduğunun altını çizdi.

Şehirlerin medeniyetin özünü, birikimini sunan yapılar olduğunu ifade eden Duman, “Tarihteki medeniyetin temsilcisi olan şehirler esasen göçün etkisiyle kalkınan şehirlerdi. Şehirler bize konuşurlar, ders verirler, öğretirler. Şehirlerin hakimi değil talebesi olunur. Bu çerçevede şehirleri oluşturan göçlere de aynı perspektifle bakmak gerekir” diye konuştu.

MEDENİYETLER GÖÇLE ŞEKİLLENİYOR

Bugün mega şehirlerin bile göç olgusu konusunda sıkıntılar yaşadığını aktaran Duman, Gaziantep’in göçle birlikte kazanmış olduğu zenginliklerle modern bir dünya şehri olma yolunda ilerlediğine dikkati çekti.

İnsanlık tarihi kadar eski olan göçün, siyasi sosyal ekonomik kültürel değerlerle yoğun etkileşim içerisinde olduğunu ifade eden Duman, şöyle konuştu:

“Medeniyetlerin göçle şekillendirildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Osmanlı İmparatorluğu göç konusunda izlediği imar ve İslam politikalarıyla farklı bir örnek teşkil etmektedir. Kendisi de göçmen olan Oğuzların kayı boyu tarafından kurulan Osmanlı devleti Anadolu’ya gelen göç akımlarıyla boğuşmak yerine onları doğru bir şekilde yönlendirerek bu topraklarda güçlü ve etkili bir siyasal düzenin kurulmasına öncülük etmiştir. Göç akımları sayesinde sürekli beslenen ve yenilenen Osmanlı toplumunda farklı ve etnik gruplar barış içerisinde yüzyıllarca yaşamıştır. Bahsettiğimiz zenginliği farklı coğrafyalardan izler taşıyan Türk mutfağında da görmemiz mümkündür. Bunun en bu yıl ülkemize UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına giren Gaziantep’te görmekteyiz. Burada bulunduğumuz süre içerisinde sadece farklı güzelliklerle değil zenginleşmiş Gaziantep’in mutfak kültürünü de tadarak yaşamış olacağız”

Uluslararası sistemin  göç konusunda aciz kaldığını dile getiren Duman, Afganistan, Irak , Suriye’deki insanların sığınmacı durumuna düştüğünü kaydetti.

Suriye meselesinin sadece Türkiye’nin sorunu olmadığına vurgu yapan Duman, “Artık tüm insanlık yaşanan trajediye gözünü kapatmak yerine ortak insani değerle  çerçevesinde yaşanan bu trajediye el birliğiyle çözüm üretmek zorundadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Duman, Erkoçak ve zirveye ev sahipliği yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına Toprak’a günün anısına hediye takdim etti.

İlk oturumunda Suriyeli göçmen akınınıyla karşı karşıya kalan belediyeler için finansman ve çok aktörlü işbirliğinin görüşüldüğü zirvede, ikinci oturumda Suriyeli göçmenler krizi; MEWA Bölgesi’nde kentsel göçü anlamak için bir fırsat mı?, üçüncü oturumda ise kültür ve gastronomi kapsamında sürdürülebilir kentleşme konuları görüşülecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here