turkiye-nin-dunyaya-acilan-penceresi-kilis-te-6484700_o

En fazla sığınmacı Şanlıurfa ve Gaziantep’te AFAD öncülüğünde, ülkelerindeki iç savaş sebebiyle Türkiye’ye sığınan  Suriyeli ve Iraklılar için Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Mardin,  Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana ve Malatya’da geçici barınma merkezleri  kuruldu. Burada sığınmacıların her türlü fiziksel, sosyal ve psikolojik  ihtiyaçları karşılanmaya devam ediyor.

 

Son 5 yıldır sığınmacılara insani, maddi, eğitim, sağlık gibi  alanlarda yardım yapan AFAD, savaştan kaçan yaklaşık 3 milyon Suriyeli  sığınmacıya sağlık hizmetlerini de ücretsiz sunuyor.

 

Üç barınma tipi

 

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği verilere göre, nisan ayı itibarıyla  geçici barınma merkezlerinde 268 bin 97 Suriyeli sığınmacı yaşıyor.

 

Türkiye’deki Suriyeliler için 10 ilde toplam 26 çadır kent kurulurken,  bunlardan 6’sı konteyner, 16’sı çadır ve 5’i de bölme olmak üzere üç “barınma  tipi”nden oluşuyor.

 

Çadır kentler arasında, ilk üç sırada 107 bin 958 sığınmacıyla  Şanlıurfa, 48 bin 772 ile Gaziantep ve 33 bin 509 ile Kilis yer aldı.

 

En az sığınmacının yaşadığı barınma merkezlerinde ise ilk sırada 7 bin  954 ile Malatya yer alıyor. Osmaniye 9 bin 358 ile ikinci sırada, Adıyaman, 9 bin  564 ile üçüncü sırada bulunuyor.

 

Iraklılar sadece İslahiye ve Midyat’ta

 

Barınma merkezlerindeki Suriyelilerin sayılarına bakıldığında, en  fazla sığınmacı 5 bin çadırın bulunduğu Akçakale’de yaşamını sürdürüyor.  Akçakale’de 29 bin 830 sığınmacı barınıyor.

 

2 bin 364 bölme barınma tipinden oluşan İslahiye-2 çadır kentinde ise  8 bin 410 Iraklı yaşıyor.

 

Öte yandan, Türkiye’nin AFAD aracılığıyla 10 ilde kurduğu kamplarda  çadır, bölme ve konteynerden oluşan 60 bin 263 barınma merkezi var.

 

Bunlar arasında 7 bin barınma tipiyle Suruç çadır kenti birinci  sırada, 5 bin ile Akçakale çadır kenti ikinci sırada ve 4 bin 771 ile Ceylanpınar  çadır kenti üçüncü sırada yer aldı.

 

26 çadır kent arasından sadece İslahiye ve Midyat çadır kentlerinde  toplam 9 bin 465 Iraklı sığınmacı yaşamını sürdürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here