Son dakika: Esad’ın uçakları askerlerimizi vurdu! Şehit ve yaralılar var

Suriye’den acı bir son dakika haberi geldi. Fırat Kalkanı harekatı kapsamında yürütülen El-Bab operasyonu sırasında askerlerimize saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 3 asker şehit oldu, 10 asker ise yaralandı. TSK, askerlerin Suriye rejim güçlerine ait uçaklar tarafından vurulduğunu açıkladı.

Son dakika: Esad'ın uçakları askerlerimizi vurdu! Şehit ve yaralılar var

Türkiye’nin 24 Ağustos’ta başlattığı sınır ötesi harekât Fırat Kalkanı’ndan bu sabah acı haber geldi. Terör örgütü IŞİD’in elindeki El Bab’ı kuşatan Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle cephede yer alan askerlere, saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan 13 asker helikopter ve ambulanslarla Kilis ile Gaziantep’teki hastanelerde tedavi altına alındı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirilen askerlerden üçü şehit oldu. Saldırıda yaralanan 10 asker de Kilis ve Gaziantep’teki  hastanelerde tedavi altına alındı. Diğer yaralı askerden birinin durumu ağır. Üç ayını dolduran operasyonda, şehit asker sayısı 16’ya çıktı.

TSK AÇIKLADI: ASKELERİ SURİYE REJİM GÜÇLERİ VURDU 

Saldırıya ilişkin TSK’dan açıklama yapıldı.  Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı  Harekatı’nda yürütülen operasyonlar kapsamında, Suriye rejim güçlerince saat  03.30 sıralarında  hava saldırısı gerçekleştirildiğinin değerlendirildiği  belirtildi.  “Hava saldırısında, 3 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri  ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.” ifadesine yer  verilen açıklamada, yaralı askerlerin, tedavilerinin yapılması amacıyla süratle  bölgeden tahliye edildiği bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:  “Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını  kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine,  Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan  kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

ŞEHİTLERİN NAAŞI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Suriye’nin Halep kentine bağlı El-Bab bölgesinde  rejim güçlerinin hava saldırısında şehit olan 3 askerin naaşı, Türkiye’ye  getirildi.  Helikopterle Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi  morguna sevk edildi. Cenazeler, daha sonra otopsi için Adli Tıp Kurumuna  gönderildi.

EL BAB’A ASKER VE SİLAH TAKVİYESİ YAPILIYOR

Halep’in kuzeyindeki El Bab, IŞİD için en kritik kentlerden biri. Anadolu Ajansı, dün bölgeden geçtiği haberde örgüte El Bab’da son darbeyi vurmak için cepheye askeri personel, araç ve silah takviyesi yapıldığını bildirmişti. El-Bab ile Al-Azrak arasındaki mevzilerden ağır silahlar ve havan saldırılarıyla gerçekleştirilen kuşatmada, birkaç gün içinde sonuç alınabilir.

MENBİC’E KADAR GİDİLECEK

Geçen hafta yaptığı açıklamada El Bab’ın kısa sürede alınacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Menbic’e kadar ilerleneceğini ilan etmişti.

Erdoğan, “Şu anda biz El Bab’a dayandık. El Bab’ı batıdan kuşattık. Yetmez, biz şimdi oradan Münbiç’e doğru ayrıca yürüyeceğiz. Biz PYD, YPG’nin orayı tamamen boşaltmasını istiyoruz. Çünkü o topraklar bu terör örgütlerinin toprakları değil. Arapların toprakları. Gelsin oraya Araplar yerleşsin” demişti.

Ağustos ayında IŞİD’den kurtarılan Menbic, El Bab’ın kuzeydoğusunda. Kent uzun bir çatışma döneminin ardından IŞİD’den temizlendi ancak Türkiye’nin tüm uyarılarına ve ABD’nin sözlerine rağmen PKK’nın Suriye uzantısı YPG kente yerleşti.

MESAFE 20 KİLOMETREDEN AZ

Fırat Kalkanı Harekâtı’yla yüzlerce kilometrekare toprağın IŞİD ve YPG’den arındırıldığı bölgede, halihazırda Menbic’e kuş uçuşu mesafe 20 kilometreden az.

Menbic’e iki cepheden girilebilir. Kuzeyde Fırat Nehri’nin kıyısından itibaren Arap Hasan Sağir köyüne kadar olan hat uzun süredir ÖSO’nun elinde. Bu hattaki mesafe 20 kilometreden daha az. Batı cephesinde ise El Bab alındıktan sonra Menbic’e en yakın nokta Buzluca Garbiyah köyü ile biraz daha kuzeyde yer alan Yılanlı Köyü. Ankara, YPG’den Fırat Nehri’nin doğusuna geçmesini birçok kez istedi ancak aylardır ‘çekildik’ açıklamalarına rağmen Menbic’te barınan YPG’liler muhtemel bir harekatta doğuya doğru kaçacak.

BAŞBAKAN SALDIRIYLA İLGİLİ BİLGİ ALDI 

Başbakan Yıldırım, Fırat Kalkanı harekatında El Bab bölgesindeki Türk  askerlerine yapılan saldırıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Işık ve Genelkurmay  Başkanı Orgeneral Akar’dan telefonla bilgi aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here