Bir zamanların vazgeçilmez mutfak eşyası bakırlar evlere tekrar giriyor. Bir dönem bakır sağlıksız diye kamuoyu oluşmasının ardından çelik ve teflon mutfak eşyaların öne çıkması bakırı geri plana atılmıştı. Ancak geçen dönemde bakırın aslında çok daha sağlıklı olduğu ortaya çıkınca, yeniden bakır ürünlere rağbet arttı.

Zeugma bakırcılık sahiplerinden Erkan Yol, “ Son 10-12 yıldır halkı yanlış yönlendiriyorlar. Çelik ve teflon eşyaları, mutfağa sokmak için bakırın önünü kestiler” dedi.

“Bakırın temizleyici özelliği var”

Erken Yol, “ Son 10-12 yıldır halkı yanlış yönlendiriyorlar. Çelik ve teflon eşyaları, mutfağa sokmak için bakırın önünü kestiler. Bakır zehirliyor kanısı, bakırın kalayı kuşunla yapıldığında insanların sağlığına zarar verdi. Kalayın kilosu pahalı olduğu için kurşunla yapılıyordu. Buda insan sağlığına zarar  verir. Bakır kalay ile kalaylanmalı. Gerçek kalayın rengi kar beyaz olur. Bakır kısık ateşte kullanılırsa bakıra bir şey olmaz. Bakırın altı fazla açıldığı zaman bakır eriyor. Bakır sürahisi ısıya girmediğinden temizleyici özelliği var. Suyun kirecini, çayın tortusunu alır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here