Bostancı Camisi, kapısındaki döner taşlı deprem uyarı düzeneği ile teknolojiye meydan okuyor. 16. yüz yılda yapılan caminin hasar tespit düzeneği görenleri şaşırtıyor.
Cami kapısı girişine sağ ve sol olmak üzere yerleştirilen iki adet silindir günümüz teknolojisine meydan okuyor. Silindir, rahat bir şekilde döndürülebiliyorsa yapı zarar görmemiş anlamına geliyor. Eğer silindir rahat hareket ettirilemiyorsa yapı çöküntülere uğrayarak tehlike arz ediyor anlamına geliyor.

HERKESİN MERAK KONUSU

Bostancı Mahallesi’nin yerlilerinden olan ve Bostancı Cami hakkında araştırmalarının bulunduğunu söyleyen İhsan Güllüpaşa, “ Bu sistem yüz yıllar önce düşünülmüş ve yapılmış.  Amaç camiye gelen vatandaşların güvenliğini sağlamaktır. Düzeneğin ana öğesi olan silindir taşlar özenle işlenmiş durumda. Silindir taşa işlenen bu işlemeler diğer camilerin hiçbirinde yoktur.  Silindir taşın kolaylıkla döndürülebilir olması yapının herhangi bir hasar almadığına işaret ediyor” dedi.

SOL SİLİNDİR HASAR GÖRDÜ

Cami kapısının sağ tarafındaki silindir şeklindeki deprem uyarı düzeneğinin kolaylıkla dönderilebilmesine karşın sol silindirin döndürülemediğine dikkat çeken Güllüpaşa, “ Dikkatimizi çeken şey sağ silindirin dönmesi ancak sol silindirin dönmemesi oldu. Bu durumu uzmanlara sorduk. Caminin tadilatına gelen uzmanlar sol duvarlarda çökme yaşandığını söylediler. Bu çökmeler deprem uyarı düzeneği olarak kullanılan silindirin sabitlenmesine yol açmıştır” açıklamalarına yer verdi.

KESİN TARİHİ BİLİNMİYOR

Gaziantep’teki tarihi camiler arasında bulunan Bostancı camisinin hangi tarihte, kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ancak caminin adı şeri mahkeme sicillerinde Bostancılar Mescidi olarak geçiyor. Bu belgelerden, caminin 1555 yılından önce yapıldığı anlaşılıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here