Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), kırmızı et üretiminin 2015 yılının 2’nci çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 24,4 arttığını bildirmesine rağmen Gaziantep’te et fiyatları zirveyi elden bırakmıyor.
Gaziantepli kasap ve kebapçılar, et fiyatları arttığından dolayı vatandaşların et alamadığını, aynı zamanda daha çok tavuk etine yöneldiklerini belirtti. Bazı kasaplar ise “Canlı hayvan yetiştirenler, doğal olarak hayvan yemini pahalı aldığından dolayı koyunlar da pahalıya mal oluyor” diyerek bu durumun et fiyatlarına yansıdığını vurguladı.
Şu an etli yemeklerin satışının azaldığını ifade eden kebapçı Hasan Kuşku, “Çünkü et satışları yükseldi, biz de etli yemeklere biraz zam yapmak zorunda kaldık. Şu an kebaplar düşük gidiyor. Daha çok tavuk eti satabiliyoruz. Etin kilosunu eskiden 25 liraya alıyorduk. Şu an ise 30 ile 50 lira arasında değişiyor. En ucuz et 30 lira” dedi.

ett_5c130b34641fc866026b

“VATANDAŞ MECBUREN ETİN İÇİNE TAVUK ETİ KATIYOR”
Et fiyatları arttığından dolayı vatandaşların daha çok tavuk eti tükettiklerini söyleyen kasaplar ise “Mecburen etin içine tavuğu katıyor. Vatandaşın gücü yetmiyor ne yapsın. Et fiyatlarının yükselmesinde Kurban Bayramı’nın etkisi var, ülkemize gelen yabancıların etkisi var. Canlı koyun getirilmediği sürece böyle 3 ton ithal etle bu işler böyle yürümez. 10 milyon koyun var diyorlar. Günde sırf Gaziantep’te bin 500 kadar koyun kesiliyor. Yani bu nereye kadar yetecek. Bunun arkası gelse iyidir ama ardı gelmiyor. Düzgün bir et 35 lira ama gerçek yenilebilecek bir et fiyatı, 35 ve üzeridir. Geçen dönem yaptıkları gibi yaparlarsa biz de rahatlarız vatandaş da rahatlar” şeklinde konuştu.
Et fiyatlarının artmasının sebebini yem fiyatlarına bağlayan başka bir kasap da, “Canlı hayvan yetiştirenler, doğal olarak hayvan yemini pahalı aldığından dolayı koyunlarda pahalıya mal oluyor. Bir de çok fazla ithalat yok. Herhangi bir gelen et yok. Yani üretici de fazla para kazanamadığından dolayı et fiyatları artmış durumda. Fiyatlar çok yüksek vatandaşlar, et alamıyor. Onun yerine vatandaşlar alternatif olarak tavuk, balık gibi et türleriyle besleniyor ama etin ithal olması lazım fiyatların düşmesi lazım. bizde rahatlarız satışımız artar. Yani şu anda vatandaşların gelir düzeyleri çok iyi olmadığından, et alamıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (İHA) – İhlas Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here