arnavut_cigeri

Türk mutfağı, Türkiye’nin ulusal mutfağıdır. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı hem Balkan ve Ortadoğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek hazinesine sahiptir.

TÜRK MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZLERİ

Türk mutfağındaki et yemeklerinin çoğu kebaplar, köfteler ve tencere yemekleri sınıfındaki yemeklerdir. Türk mutfağında kebap, et, lahmacun kebap yemeği anlamı içerir. Genelde kebaplar lokantalarda yenen ve ızgara yöntemiyle hazırlanan yemeklerdir. Kebaplar arasında döner kebap en sevilen kebaplar arasındadır. Ayrıca Bursa kebabı, Adana kebabı, Urfa kebabı ve pirzola da çok yaygındır. Türk mutfağı sebze yemekleri açısından çok büyük bir çeşitliliğe sahip bir mutfaktır. Dolmalar ve sarmalar, etli sebze yemekleri, kızartma sebzeler ve zeytinyağlıların sayısız çeşitleri mevcuttur. Türk mutfağındaki sebzeler arasında patlıcan çok özel bir önem taşır. Patlıcan sebze olarak dünyanın birçok ülkesinde yendiği halde çeşitlilik açısından Türk mutfağını dünyanın en çok patlıcan yemeğine sahip mutfak olarak saymak bir abartma sayılamaz. 

Pusula Gazetesi olarak sokaktaki vatandaşlara en çok etli yemekleri mi yoksa sebzeli yemekleri mi sevdiklerini sorduk. 

Aydın Özmen: “Sebzeli yemekleri de severim ancak bende etli yemeklerin ayrı bir yeri var. Çünkü öğrenci evinde kaldığım için etli yemekleri sürekli yiyemiyorum o yüzden etli yemekleri daha çok tercih ediyorum.  Kendi evimde olduğumda hem etli hem de sebzeli yemek yiyerek dengeli beslenmeye çalışıyorum.”  

Oğuzhan Tuncel: “Ben daha çok etli yemekleri severim, çünkü etli yemekler daha çok enerji veriyor ve tadı daha güzel. Etli yemeklerin hepsini yerim.”

Abdullah Polat: “Sebzeden çok eti sevdiğim için etli yemekleri daha çok tercih ederim. Genellikle etli yemek yemeye çalışıyorum. Etli yemeklerden hiç birisi arasında ayrım yapmam.” 

Mehmet Demircibaşı: “Ben sebzeli yemekleri daha çok severim çünkü sebze yemekleri daha sağlıklı. Etli yemekleri de yerim ama sebze yemeği kadar tüketmem.”

Reşat Güzel: “Sebzeli yemeklere göre etli yemekleri daha çok severim. Benim küçüklüğümden beri yemek kültürümüzde et eksik olmaz ve alışkanlık haline geldi.”

İbrahim Kadalar: “Yemeklerde genellikle sebzeli yemekleri tercih ediyorum çünkü sebzeli yemekler daha sağlıklı. Et yemeklerini fazla tüketmiyorum, ben de biraz da vejetaryenlik var. Sebzeli yemekleri daha çok seviyorum.” hakan yağlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here