Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, otizm hastalığına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Belediye yetkilileri, otistik çocuklarla birlikte yürüdü.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği etkinlikte; otistik çocuklar Gaziantep Lisesi’nden Kırkayak Parkı’na kadar yürüdü. Burada düzenlenen etkinliğe; Vali Yardımcısı Mehmet Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet Zor, otizmli çocuklar ve aileleri katıldı.

Düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Ünlü, ailelere seslenerek otistik çocuklarına sürekli ilgi göstermelerini istedi. Otizmli çocukların tedavi edildikten sonra gerçek hayatta oldukça başarılı olabildiklerini kaydeden Ünlü, şöyle dedi:

“Otizm eğitimle tedavi edilebilir bir eksiklik değil bir fazlalık Biz normal insanlara göre tepkileri biraz daha fazla olmasından dolayı odaklanmalarının fazla olmasından dolayı bu sıkıntıyı yaşıyorlar. Avrupa’da ve Amerika’da normal eğitimin içerisinde eğitim görürken bizim ülkemizde otizmle ilgili düzenlemeler hızlıca yapıldı. Bir arada eğitimle ilgili çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Eğitim aldıktan sonra gerçek hayatta çok başarılı olduklarını gördüm. Anne ve babalar olarak bizler de bıkmadan usanmadan onların yanında olmak durumundayız. Bunun aşılması ancak ilgi ve takiple mümkün olabiliyor.”

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ve otizmli çocuklar ellerini farklı renklere boyayarak tuvale bastı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here