gaziantep-teki-ogrenciler-tablet-bilgisayarla-4348390_oTürkiye’de eğitimin kalitesini arttırmak amacıyla hayata geçirilen ‘Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı’ (FATİH) Projesi kapsamında Gaziantep’te, öğretmenlere ve öğrencilere tablet bilgisayarları dağıtıldı.

FATİH Projesi kapsamında ilk olarak Ayten Kemal Akınal Anadolu Lisesini ziyaret eden Gaziantep Valisi Erdal Ata, okulun konferans salonunda temsili olarak, öğretmenlere ve öğrencilere tabletlerini verdi. Temsili törenin ardından sınıfları tek tek dolaşan Vali Ata ve beraberindeki Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ile Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, öğrencilerle sohbet ederek tabletlerini dağıttı. Tabletlerini alan öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okundu.

Eğitime çok önem verilmesi gerektiğini belirten Vali Ata, “Bugün Türkiye genelinde, 81 ilimizde birçok okulumuzda tablet dağıtım töreni yapılıyor. Bu törende sizlerin arasında bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Hepinizin bildiği gibi ülkelerin kalkınmasında ve refah düzeyinin yükselmesinde çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmanın tek yolu eğitimden geçmektedir. Eğitime ne kadar önem verirsek gençlerimizi, çocuklarımızı kısacası sizleri ne kadar iyi yetiştirirsek yarınlara da o kadar güvenli bakma şansımız olacaktır. Atamız Türkiye Cumhuriyetini sizlere emanet etmiştir. Biz de ülkemizin emanet edileceği gençlerimizi ve çocuklarımızı çağın en modern teknolojisini kullanarak iyi yetiştirmek, onlara iyi eğitim vermek, yarınlara da en iyi şekilde hazırlamak amacıyla canla başla çalışıyoruz” dedi.

Gaziantep’te 520 bin civarında öğrenci olduğunu kaydeden Vali Ata, “Sizlerin bildiği gibi nüfus yoğunluğu İstanbul’dan sonra en fazla artan illerimizden bir tanesidir. Bugün 520 bin civarında öğrencimiz var. Türkiye’deki birçok vilayetin nüfusundan daha fazladır. Yani genç bir nüfusa sahibiz. Üniversite öğrencilerini de buna dahil ettiğimiz zaman neredeyse Gaziantep’te sokakta dolaşan veya bu kentte yaşayan her 3 kişiden birisinin öğrenci olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizlerin yükü ağır ve bu nedenden dolayı eğitime çok önem vermemiz gerekir. Daha çok çalışmamız gerekir ve daha çok yatırım yapmamız gerekir. Son 2 buçuk yıllık dönemde özellikle 2011 ve 2012 yıllarında bin 800 derslik yapıldı ve hizmete açıldı. 2013 yılında 3 bin 60 derslik ihtiyacımız vardı, bunun bin 200 dersliğini hizmete açtık. 2 buçuk yıllık dönemde 300 derslik yapıldı ve hizmete açıldı. İnşallah bu sene de inşaatı devam eden bin 880 derslikli okulumuz var. 8 tane öğrenci yurdumuz var. Bunların bir kısmını bitirdik. Bir kısmı da 2014 yılında bitecek ve hizmete açılacaktır. Bu sene Haziran veya Temmuz ayına kadar yaklaşık 4 bin 800 dersliği yapıp bitirmiş olacağız. Bu sene hedefimiz 3 bin derslik daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Belediyelerimiz bize arsa konusunda destek oldukları takdirde hem Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım Programı’ndan hem de İl Özel İdaresi’nin tahsisinde olup Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettiğimiz 118 bin metrekarelik yerin zannediyorum, Mart veya Nisan aylarında satışı yapılacak. Oradan da en az 250 milyon liralık bir gelir bekliyoruz. O paranın bir kısmını kamulaştırmada bir kısmını da yeni okullar yaparak çocuklarımızın ve gençlerimizin daha iyi şartlarda, daha iyi donatımlı okullarda eğitim görmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here