Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yerel gazete ve uluslararası ajans temsilcileriyle bir araya geldi.

Grand Otelde düzenlenen toplantıda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sinevizyon eşliğinde Gaziantep için yapacakları ve başlattıkları projelerle ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Şahin haftaya ilçeleri gezerek incelemede bulunacaklarını belirterek, “Takım olarak bu hafta takımı tamamlayıp önümüzdeki hafta ilçelere çıkacağız. Pazartesi Nurdağı, İslahiye ilçelerini ziyaret edeceğiz. Orada ki muhtarlar ve sivil toplumla o ilçeye ait yapılması gerekenleri yerinde göreceğiz ve ona göre çalışmalar yapacağız” dedi.

Seçimden önce söyledikleri projelerle ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Şahin, “İlk maddemiz katılımcılıktı bunu çok önemsiyorum vekilliğim, bakanlığım döneminde de bunu uygulamaya çalıştık. Ben yaptım oldu anlayışıyla memleketi yönetmek istemiyoruz. Bu işi bilenlerle bu işi yapacağız. Bu anlamda katılımcılık en önemli maddelerimizden biri olmaya devam edecek. Bu çalışmayı başlattığımız da önemli çalışmalar yaptık. Tabi bu hep böyle kalmayacak ve devam edecektir. Kim ne sorun yaşıyorsa onlarla konuşup bu belediyeyi öyle yöneteceğiz. Hesap verebilen, saydam hizmet anlayışımızı, demokratik hizmet anlayışımızı her noktada devam ettireceğiz. Kent konseylerini yeniden yapılandırıyoruz daha aktif modelleme üzerinde gidiyoruz. Bu konuda arkadaşlarıma iyi çalışan modeli bulun talimatı verdik. Bu konuda çocuk ve kadın meclisleri oluşturacağız” diye konuştu.

Trafik ve Ulaşım konuları ile ilgili çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Şahin, “Memleketimiz de halkımızın bizden istediği en büyük talep trafik ve ulaşım ile ilgili bizden yapısal bir dönüşüm bekliyorlar. Bu bir ayda trafik ile ilgili kısa vadede yapılacak çalışmaların kararını verdik. Orta ve uzun vadede planlamasını yaptık. Kısa vade de 27 kavşağımız üzerinde çalışma yapıyoruz. Sıkışma alanları olan kavşaklar ve daha yoğun olan kavşak başta olmak üzere önce bu 27 kavşağın geometrisini alıyoruz. Kavşak geometrisinde ciddi sorunlarımız var. Biz belediye olarak kavşak geometrisini çalışırken bir uluslar arası gücü olan ve bu konuda alt yapısı kuvvetli olan ve aslında bu akıllı kenttin alt yapısı olan kavşaklara kamera takıyoruz. Yani biz bir ay sonra 27 kavşağın kamerası takılmış olarak sensörlü sisteme geçiyoruz” şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin uydu kentler yapacakların belirterek, “Bugün valimiz ile beraber bu şehrin mera vasfını kayıp eden yerleri tespit edeceğiz. Hazine arazilerine bakacağız ve uydu kentler yapacağız. Yeni yaşam alanları oluşturmamız lazım. Şahinbey veŞehitkamil belediye başkanlarımız ile oturup bunun planlamasını yapmamız lazım. Kendi yapacağımız çalışmaları tamamladıktan sonra TOKİ ile nasıl bir çalışma yapabiliriz diye bakacağız” açıklamasını yaptı.

Otoyolun, çevre yoluyla bağlantısını sağlamak için proje çalışması başlattıklarını belirten Şahin, “Otoyolun, çevre yolu olarak bağlantısını sağlamamız için bizim otoyoldaki gişelerin transit geçenlerden para alıp iç çevirimde ücretsiz hale dönüşmesi gerekiyor bu Adana ve Bursa da çalışan bir model Ulaştırma Bakanımız genel müdürümüze talimat verdi birBakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Bu çalışma başladı. Çevre yolunu daha aktif bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Gaziray Banliyo hattı bu beni heyecanlandırıyor. Eğer bunu başarabilirsek bu şehrin geleceği adına muhteşem bir alt yapı oluşturacağız. Şuan da hafif raylının geldiği nokta ile Gazirayı birleştirmiş olacağız. Günlük 40 bin kapasitemiz var. Bunu çok fazla artırmamız gerekiyor. Bunu organize hattını besleyerek yapabiliriz” diye konuştu.

İlçelerin alt yapısını düzenlemek ve güneş enerjisinden yararlanmak için çalışmalar yapacaklarını söyleyen Şahin konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Güneş enerjisini çok iyi kullanmamız lazım. Suyu niye pahalı içiyoruzun cevabı elektrikten kaynaklanıyor. Belediye olarak yaptığımız bütün işlerde güneş enerjisinde yararlanmak istiyoruz. Çünkü ciddi hibeler var. Bu konuda çalışma yapıyoruz. Geçen hafta Şahinbey ve Şehitkamilmuhtarlarımızı çağırdık. Önce onların taleplerini aldık. Haftaya biz mahallelere gideceğiz. Öncelikle çevreden başlayarak çalışmalara başlayacağız. Özellikle Nurdağın da su sorunu var. İslahiye’nin veNurdağı’nın alt yapısı daha zayıf. Pazartesi Nurdağı ve İslahiye’ye gideceğiz. GASKİ ile bir çalışma yaptık yeri bize bağlanan alanların alt yapısı, suyu, atık suyunun, kanalizasyonun yaklaşık bize maliyeti 150 milyon TL bu yüzden İlbank ve Çevre Bakanlığımızla bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.”

Yaptığı açıklamanın ardından Şahin toplantıya katılan gazetecilerin sorularını cevapladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here