gaziantep-e-metro-mujdesi-1411466248

Yıllardır, anteppress olarak Gaziantep’te tramvay yapmanın sığ kafalılık olduğunu, ileriyi görememenin, şehri tanımamanın bir neticesi olduğunu, trafiği rahatlatma adına boş bir proje olduğunu yazıp durduk.  Günün birinde bir akil kişinin çıkıp Gaziantep’in metropol şehirlerden bir farkının olmadığını ve Gaziantep’e tramvay yerine havaray yada metro yapılması gerektiğini söyler diye bekledik.

İtiraf etmek gerekirse, bu kadar kısa süre içerisinde bunun dillendirileceğini biz de beklemiyorduk. Şimdi şunu sormak gerekir: Dünden bugüne ne değişti?

Şahin, “Ulaşım Mastır Planı’nda bu projemiz var. Uzun vadede metroyu mutlaka bu kente kazandırmalıyız” dedi.

Gaziantep Kent Konseyi 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda kentin sıkıntılarını ve sorunlarına değindi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan 2. Olağan Genel Kurul’da merkez ilçeler Şahinbey ile Şehitkâmil Belediye Başkanları da birer sunum yaptı.

Başkan Şahin, sunumunda, Gaziantep’e metro yapılacağı müjdesini verdi. Ulaşım Mastır Planı’nın hazırlanmasının ardından metro için düğmeye basacaklarının sinyalini veren Şahin, şöyle konuştu:

“Çalışmalara başladık. Ulaşım Mastır Planı yapıldıktan sonra önümüzü daha iyi göreceğiz. Kısa vadede kavşaklardaki göbekleri kaldırdık. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde göbekleri kaldırdık. Akıllı kavşakları getirdik. Tramvay hattımızı tren yolu ile birleştireceğiz. Karataş’tan Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar yolcu taşıyacağız. Ancak uzun vadede mutlaka metroyu bu kente kazandırmalıyız.”

ÖNCE KAYNAĞINI SAĞLAMALIYIZ

Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’nın da devam etmesi gereken bir proje olduğunu vurgulayan Şahin, parkın kamulaştırması için 120 milyon liralık bir para gerektiğini ve rakamın çok büyük olduğunu kaydetti. Bu kaynağı sağlamak için çalışmaların devam ettiğini belirten Şahin, projenin yapılması durumunda kentin önemli bir eksikliğinin karşılanmış olacağını belirtti.

Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan ise, konseyin açılışında yaptığı konuşmada, konseye gelen herkesi siyaset yapmaması noktasında duyarlı olmaya çağırdı.

Türkiye’de eşi olmayan geniş kitlelere hitap eden konseyin birlik ve beraberlik içerisinde çalışması gerektiğine dikkati çeken Aslan, şunları söyledi:

“Burada tek konuşulan konu Gaziantep olmalı. Siyaset değil, kentin geleceğini konuşmalıyız. Tahrik edici konuşmalar yapmamalıyız. Gaziantep gibi ortak aklın öncülüğünü yapmış bir kente de bu yakışır. Türkiye’ye örnek olacak kent konseyimizin bu görevini en iyi şekilde yapacağına inanıyorum.”

Toplantıya AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Ali Şahin,Derya Bakbak, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Büyükşehir Belediye BaşkanıFatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Celal Doğan,AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, CHP Gaziantep İl Başkanı MEHMET GÖKDAĞ’ın yanı sıraGaziantep Kent Konseyi üyeleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here