İslahiye'de bu yıl ilk defa üzüm ve biber festivali düzenlendi

İslahiye’de bu yıl ilk defa üzüm ve biber festivali düzenlendi

Demokrasi Meydanı’nda iki gün sürdürülecek olan festivalin ilk gününde düzenlenen etkinliklere, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, İslahiye Kaymakamı Ramazan Yıldırım, 106. Topçu Alayı Komutanı Topçu Albay Metin Aydın, İlçe Emniyet Müdürü Bedrettin Sarıtaş, İslahiye Ticaret Odası Başkanı Selahaddin Türkmen, Siyasi Parti temsilcileri, davetliler, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

İslahiye Belediye Başkanı Vural, üzüm ve biberin ilçe ekonomisini ayakta tutan en önemli iki ürünü olduğunu belirtti. Gaziantep’te Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin’den ve Ankara’da Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’dan destek aldıklarını belirten Vural, Şahin’den üzüm ve bibere teşvik yapılmasının desteklenmesini istedi. Vural, ilçe için yapılan ve yapılması planlanan projelerden bahsetti.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Karayılan, yaptığı konuşmasında Tarım Bakanlığı’nın çiftçilerin sulama ekipman konusunda talebi olduğunda yüzde 50 hibe desteğinde bulunacaklarını kaydetti. Karayılan, üzüm üreticilerine yönelik soğuk hava deposu ya da işletme tesisi yapmak isteyenlere de yüzde 50 hibe desteğini sağlayacaklarını söyledi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise, üzüm ve biberin tanıtılmasının önemine değinerek, “Bereketli hilali korumamız için yerel ürünleri daha çok korumamız, üretmemiz ve tüketmememiz ve satmamız gerekiyor. Gaziantep’in fıstık festivalinin 10. sunu yaptık. Üzerimizde öyle bir emanet var ki, bir tarafta Nizip’in zeytini ve fıstığı geliyor. Bu tarafa bakıyorsunuz, İslahiye’nin üzümü ve biberi geliyor. Araban’a bakıyorsunuz Kastamonu’nun sarımsağıyla yarışıyor. En büyük hazine. Altınımız yok. Ama ‘yeşil altın’ burada, ‘kırmızı altın’ burada, ‘sarı altın’ burada, ‘sarı maden’ burada. Ben bu toprağın gücüne sonuna kadar güveniyorum” diyerek Belediye Başkanı Vural’ın teşvik desteği konusunda yanında olduğunu ifade etti.
Şahin, İslahiye’ye altyapı yatırımlarının devam ettiğini, bölgenin merkezi olacağını vurguladı. Bölgeye devletin en büyük yatırımın geleceğini söyleyen Şahin, İskenderun Limanına ulaşmak için 4 büyük tünelle büyük bir yatırımın geldiğini belirtti.
Festivali düzenleyenlere teşekkür eden Şahin, 2019 Seçimleri geldiğinde milletin huzuruna yeniden geldiklerinde “cıncık gibi tertemiz, birinci sınıf asfaltıyla, bütün yer altı hizmetlerini bitirmiş, Kültür ve Turizm’de Yesemek UNESCO listesine girmiş, her noktada Zincirli Höyük’ün sesini bütün dünyaya duyurmuş biçimde geleceğe ilerlemiş olacaklarını“ söyledi.
Şahin’in konuşmasının ardından en güzel üzüm ve biber seçiminde dereceye giren 3 üreticiye Şahin tarafından hediyeler verildi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bandosu ve Halk oyunları gösterisinin ardından Mustafa Açıkses, Mehmet Yakar ve Eda Doğanay sahne aldı.
Çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek festival kapsamında yarın yapılacak etkinliklerden sonra festival sona erecek.

İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here