Gaziantep’te Erezyonla mücadelede yeni yöntem.

 

Gaziantep'te Erezyonla mücadelede yeni yöntem

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ülke genelinde yürüttüğü erozyonla mücadele çalışmaları kapsamında yeni yöntemleri hayata geçiriyor. Bu kapsamda Gaziantep Nizip İlçesi’nde ilk defa 4 kilometre uzunluğunda “Çalı Takviyeli Teras” yöntemi uygulandı.

286 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Nizip Erozyon Kontrolü Projesi kapsamında toprak erozyonunun yüksek olduğu meyilli alanlarda ilk defa “Çalı Takviyeli Teras” tekniği kullanıldı.

Ayrıca orman teşkilatı tarafından Nizip İlçesi’nin Kavunlu (Belkıs), Samandöken ve Keklik Köyleri’nde toplam 4 bin 60 dekarlık sahada “makineli çukur şeklinde toprak işlemesi” yapılarak, toplam 286 bin fidan toprakla buluşturuldu. Dikilen fidanların 182 bini kızılçam, 25 bini fıstıkçamı, 9 bin 500’ü kara servi, 22 bini badem, 2 bini ateş dikeni, 1.500’ü çitlembik, 12 bini akasya, 8 bini aylantus, 500’ü jojoba, 4 bini sofora, 500’ü zakkum, 4 bini melia, bin adedi zeytin ve 14 bini de kuşburnu türünden oluşuyor.

“Erozyonla Mücadelemiz Sürecek”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu erozyonla mücadeleyi modern yöntemlerle sürdürdüklerini ifade ederek “OGM tarafından dikimi yapılan fidanlar arasında gelir getirici türler de bulunuyor. Yürütülen çalışmalar neticesinde bir yandan toprak kaybımız önlenirken diğer yandan da yöre halkına ekonomik gelir elde etme olanağı sunacağız” dedi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu erozyonla mücadele çalışmaları hakkında da genel bilgi vererek, “Erozyonla Mücadele Planı kapsamında erozyon riskinin yüksek olduğu alanlar öncelikli olmak üzere ülke genelinde erozyonla mücadele etmek ve erozyonla kaybolan toprak miktarını asgari seviyeye indirmeyi, nehir havzalarında yapılacak erozyon kontrolü çalışmaları ile sel riskini azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca, alınacak erozyon kontrolü tedbirleriyle de baraj ve göletlerin ömrünü uzatmayı, içme suyu temin edilen havzalarda suyun kalite ve miktarını artırmayı planlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here