A3

“Aşağı Fırat Havzası” olarak adlandırılan Fırat Nehri’nin çevresindeki bölgede yer alan tarihi yerleşke ve köyleri turizme kazandırmak için çalışma başlatılacak.

Rumkale ile Zeugma harabelerinde incelemede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, turizmde önemli potansiyele sahip Gaziantep’in yapılan çalışmalarla turizm pastasından daha fazla pay alabileceğini belirtti.

Bu anlamda Aşağı Fırat Havzası’nın önemli bir koz olduğunu ifade eden Şahin, yıllardır değerlendirilemeyen bölgedeki tarihi köy ve beldelerin turizme kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Zeugma, Rumkale, Kamışlı, Gümüşgün, Aşağı Çardak ve Eren köylerini kapsayan Aşağı Fırat Havzası’ndan turizmde önemli beklentilerinin olduğunu aktaran Şahin, bunu karşılamak için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Bölgenin turizme kazandırılması için konunun uzmanlarıyla görüşüp projeyi biran önce hayata geçireceklerine dile getiren Şahin, “Projenin hayata geçmesiyle Gaziantep’in yanı sıra Şanlıurfa ve Adıyaman da turizm hamlesi gerçekleştirecek” dedi.

Bölgedeki vatandaşlarla sohbet edip sorunlarını dinleyen Şahin’e, NizipKaymakamı Yaşar Karadeniz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Yavuzeli Belediye Başkanı Kemal Sakaroğlu ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu da eşlik etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here