Gaziantep’in önemli bir gelir ürünü olan fıstık 30 Mart soğuklarından dolayı oluşan don olaylarından olumsuz etkilendi. Çiçek açma aşamasında olan fıstık ağaçları soğuğun etkisi ile olgunlaşamadan çiçek döktü.

FISTIK AĞAÇLARI OLUMSUZ ETKİLENDİ

Beyreli, Kabasakız ve Barak civarlarında yetiştirilen fıstık ağaçlarının don olaylarından büyük oranda etkilendiğini ve ağaçların soğuk vurgunu olduğundan dolayı çiçek döktüğünü belirten Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “ Özellikle dere yataklarında bulunan fıstık ağaçlarımız don olaylarından aşırı etkilendi. Beyreli Köyü, Kabasakız ve Barak civarlarında bir çok ağacın soğuk havalardan olumsuz etkilendiği daha şimdilerde belli olmaya başladı. Ağaçların büyük bir kısmı aşırı soğuklar kaynaklanan sebeple yanmış durumdalar. Fıstık çiftçilerimiz, ağaçlarda soğuk vurgunu belirtileri görülmeye başladığı için bizlere müracaat ederek araştırma yapılmasını istediler.” dedi.

GEÇEN SENE DE DOLU VURMUŞTU

Çoğu fıstık ağacının geçen yıldan dolu vurgunu olduğunu ve bu yıl da don olaylarından etkilendiğini aktaran Yiğit, “ Şehrimizdeki fıstık ağaçları geçen seneki dolu olaylarından aşırı etkilenmişti. Bu yıl da Mart ayının son günü oluşan aşırı soğuklardan dolayı olumsuz etkilenmeler meydana geldi. Kuraklık dolayısı ile biraz ürün düşüklüğü olacağı kanaatindeydik. Bu etken üzerine bir de don olayı olması gerek çiftçilerimiz açısından gerekse ürün miktarı açısından olsun olumsuz bir durum oldu. Zaten fıstık ağacı bir yıl ürün verir diğer yıl ürün vermez. Tüm bu sebepler birleştiği takdirde rekolte düşüklüğü meydana gelecektir. Umudumuz çok fazla fıstık ağacının don olaylarından etkilenmemesidir”açıklamalarına yer verdi.

BELİRTİLER YENİ YENİ KENDİNİ GÖSTERİYOR

Ağaçlarda meydana gelen zararların yeni yeni kendini gösterdiğini söyleyen Yiğit, “Fıstığın don olaylarından etkilendiği daha yeni yeni belli olmaya başladı. Bir kısım ağaçlar bu don olayından etkilendiği için şimdilerde yanma belirtileri gün yüzüne çıkmıştır. Ağaçların don olayından etkilendiği havalar ısındıkça ortaya çıkmaktadır. Gaziantep’te en çok fıstık tarımı ile uğraşan çiftçilerimiz Kabasakız, Beyreli kısımlarında bulunuyor” ifadelerine yer verdi.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ GEREKLİ ARAŞTIRMALARI YAPIYOR

Ziraat mühendislerinin gerekli çalışmaları başlattığını vurgulayan Yiğit, “Ziraat müherdisleri de don olayı olan ağaçların olduğu yerlere gidip çalışma yapmaktadır. Bu yıl fazlasıyla rekolte bekliyorduk. Umudumuz ağaçların fazla zarar almamasıdır. Ne kadar fıstık ağacının zarara uğradığı mühendislerimiz tarafından araştırılacaktır. Bu don olayı fıstık dışında ceviz ağaçlarının çok büyük bir kısmında da meydana geldi”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here