24633843917.12.2015153953gaziantepgunes

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE projesi kapsamında Antep fıstığı işletmecilerine yönelik, ‘Antep fıstığı İhracatı İhtiyaç Analizi’ toplantısı düzenledi.
Antep fıstığı üretiminin artırılarak dünya pazarlarına taşınmasını hedefleyen GTB, kümelenme çalışmalarını tamamladığı Antep fıstığı UR-GE projesi kapsamında üye işletmelerin temsilcilerine yönelik ‘Antep fıstığı İhracatı İhtiyaç Analizi’ toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan GTB Genel Sekreter Vekili Özgür Bayram, Gaziantep’in kültürel ürünü antep fıstığını Ekonomi Bakanlığının desteklediği UR-GE projesiyle yeni hedef pazarlara taşıyarak, ihracatta yeni yol haritaları belirlemek istediklerini söyledi. Proje kapsamında antepfıstığı sanayicilerinin gerekli kümelenme çalışmalarını tamamladığını hatırlatan Bayram, sektörün ihtiyaçlarını belirlemek için 3 yıl boyunca sürdürülecek bu projenin ilk ayağı olan ihtiyaç analizi toplantısını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Stratek Stratejik Teknolojiler Araştırma ve Geliştirme Şirketi Kurucu Genel Müdürü Dr. Binhan Oğuz Berksoy ise antep fıstığı işletmecilerine hedef pazarların kapılarını aralayacak olan projenin ihtiyaç analizi sürecinin nasıl işleyeceği konusunda bilgiler verdi. İhtiyaç analizinin Türkiye genelinde ve küme özelinde olmak üzere iki farklı şekilde yapılacağını kaydeden Dr. Berksoy, ”Buna göre sektörün küresel pazarlardaki durumu, SWOT analizi, firmaların rekabetçilik durumu ve sektörü rekabette engelleyen unsurların tespitleri ayrı ayı yapılacak çalışmalarla belirlenecek. Ayrıca hedef pazarlarda Türkiye ihracatının artırılmasına yönelik yeni yol haritalarının saptanması için de çalışmalar yürütülecek” dedi. Antep fıstığının dünya ithalatındaki yerini uluslararası Trademap verileriyle açıklayan Dr. Berksoy, 2014 yılı itibariyle antep fıstığı ürün gruplarına ait tüm ürünler için dünya ihracatının 3,4 milyar dolar olduğunu söyledi.
Ülkelerin antep fıstığı ihracat verilerinin kıyaslamasında Türkiye’nin dünya pazarlarından 20 milyon dolar pay aldığını belirten Dr. Berksoy, bu rakamın UR-GE faaliyetleriyle daha yukarılara taşınabileceğini dile getirdi.
Toplantının son bölümünde ise UR-GE projesine katılan sektör temsilcilerinin sorularına yanıt verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here