Ana vatanı Gaziantep olan fıstık fiyat artışıyla rekora koşuyor. Bazı esnaf temsilcileri ortalama yüzde 40’a yakın zamlanan fıstık birçok sektörde hammadde olma özelliğini yitirmeye başlayacağına dikkat çekiyorlar. Özellikle baklava yapımında önemli bir etken olan fıstık son gelen zamlarla birlikte baklava fiyatlarında da olumsuz artışa neden oldu.

Gaziantep’te Karagöz Caddesi’nde fıstık satışı gerçekleştiren Mehmet Deniz adlı esnaf, kırmızı kabuklu işlenmemiş fıstığın kilo fiyatının 16 liradan 26 liraya çıktığını dile getirdi. Ansızın yapılan bu zammın esnaf kadar vatandaşları da kötü etkilediğine dikkat çeken Deniz, kavrulmuş fıstığın kilosunun ise 37 liradan 45 liraya çıktığına dikkat çekti. Yaşanan fiyat artışı karşısında perişan olduklarını dile getiren Mehmet Deniz adlı vatandaş, “Fıstıkta fiyat istikrarının bir an önce sağlanması gerekiyor. Aksi taktirde fıstık satamaz duruma geleceğiz. Vatandaşlarımızın artan fiyatlar karşısında fıstık alımı yapmadıklarını görüyoruz. Yaşanan bu artış sadece perakende satıcıları değil hammaddesi fıstık olan ve üretime dayalı çalışan esnaf kardeşlerimizi de derinden etkiledi” şeklinde konuştu.

 

İÇ FISTIKTA DA YAŞANAN ARTIŞ ÜRETİM YAPAN ESNAFI VURDU

Gaziantep’te iç fıstık fiyatlarına zam geldi. Daha önce 60 liradan satılan iç fıstık fiyatına yüzde 40 oranında zam gelerek 95 liraya yükseldi. İç fıstık fiyatlarındaki artış karşısında tatlıcıların maliyetleri artarken, artan maliyetleri vatandaşa yansıtamayan esnafların kazançları daha da azaldı. İç fıstık fiyatının artmasının işlerini olumsuz etkilediğini söyleyen esnaf Mustafa Erdal, “Uzun yıllardır Gaziantep’te lokum ve tatlı yaparak geçimimi sağlıyorum. Son yıllarda özellikle vatandaşların alım gücünün azalmasıyla birlikte işlerimiz azalmaya başladı. Öte yandan lokum ve tatlı yapımında olmazsa olmazlar arasında yer alan iç fıstığın fiyatında artış meydana geldi. Bir ay kadar önce 60 liraya satışa sunulan iç fıstığın kilosu yüzde 40 zamlanarak 95 liraya yükseldi. İç fıstıkta fiyatın bu denli artması işlerimizi ister istemez etkiliyor” diye konuştu.

“İÇ FISTIKTA YAŞANAN ARTIŞ ESNAFI OLUMSUZ ETKİLEDİ”

İç fıstık fiyatının artması karşısında, “60 lira olan iç fıstığın 95 liraya yükselmesi karşısında şaşkınız. Fiyat artışının az olan işlerimizin daha da azalmasına neden olmasından çekindiğimiz için yaptığımız ürünlere zam yapmıyoruz. Giderlerimizin artması nedeniyle kazancımız azalıyor. Zaten az olan işlerimiz nedeniyle artan giderlerimizi vatandaşlara yansıtmıyoruz. Yaşanan bu durumundan dolayı sadece bizler değil esnaf temsilcilerinin tamamı rahatsız. Yaşanan artış karşısında bu durumun ürünlere nasıl yansıyacağı konusunda şaşkınız. Yaşanan bu durum karşısında fıstıkta fiyat artışına yönelik bir standartın getirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here