Bu tuzaklama Antep fıstığına hayat verecek

Bu tuzaklama Antep fıstığına hayat verecek

Büyükşehir Belediyesi Antep fıstığı yetiştiricilerine “Antep fıstığında Bioteknikle Mücadele Projesi” kapsamında ‘Feromon Tuzaklama’ dağıtımı yaptı.

 Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Gaziantep’te 370 bin hektar tarım arazisinin bulunduğunu, bunun 130 bin hektarında Antep fıstığı üretildiğini söyledi. 

7 taşra ilçesinden 2 bin fıstık üreticisine 4 bin adet ‘Feromon Tuzaklama’ dağıtımı yapan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu proje ile  oluşan zararlı böcek ve sineklerin önüne geçmeyi hedefliyor. 

TUZAKLAMAYA YAKALANIYOR

Antep fıstığında erkek fıstık aşılama sistemi yaptıklarını da belirten Yılmaz, her 20 fıstık ağacından birisinin erkek ağaç olması gerektiğini belirtti. Biyoteknikle mücadeleyi ilk kez Gaziantep’te kendilerinin uyguladığını vurgulayan Yılmaz, bu yöntemin canlıları doğrudan değil de dolaylı yollarla yok ettiğini kaydetti. Antep fıstığında dal güvesinin çiftleşmesi için Antep fıstığının dalını seçtiğini ve bu çiftleşme döneminde dala gelen güvelerin tuzaklamaya yakalandığını yok edildiğini belirtti.

Geçen sene yine Nizip ve Karkamış bölgesinde Nizip Ziraat Odası’nın destekleri ile feromen tuzaklama dağıttıklarını belirten Yılmaz, geçen senenin devamını bu sene de yaptıklarını dile getirdi.

ŞAHİN’E PLAKET

Konuşmaların ardından fıstık tarlasına gidilerek fıstık ağaçlarına feromon tuzaklama uygulaması yapıldı. Program sonrası Nizip Ziraat Odası tarafından projeye katkısı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e plaket verildi.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here