2016-04-02-gaziantep-logo-tartismasinda-yeni-gelisme

Gaziantep Belediyesi’ne 760 bin TL’ye mal olan logo tartışmaları devam ediyor. İnternette yer alan ve 140 TL’ye satılan bir stok fotoğraf ile logo arasındaki benzerlik dikkat çekti.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Gaziantep Belediyesi’ nin açtığı logo ihalesini kazanan firmaya 260 bin dolar para ödenmesi gündem oldu. Logoyu yapan ‘I mean it’ isimli şirket söz konusu ihalenin sadece logoyla sınırlı kalmadığını kentin tanıtımına ilişkin de pek çok unsuru içerdiğini söyledi.

Gaziantep Belediyesi’nin logosu

Gaziantep Belediyesi ise logoya yönelik yaptığı açıklamada, “Marka şehir kimliği çalışması sadece bir logo çalışmasına indirgenerek maliyeti üzerinden yanlış ve eksik bir şekilde sorgulanmaktadır” açıklamasını yaptı.

 

Ortaya çıkan bir başka detay ise logo tartışmasını başka bir boyuta taşıdı. Stok imaj fotoğraf kullanımında önemli bir kaynak olarak bilinen Shutterstock’ta bulunan ve 49 dolara  (Yaklaşık 140 TL) satın alınabilen bir G harfi görseliyle 760 bin TL’ye mal olduğu belirtilen logo arasındaki benzerlikler dikkat çekti. İki logoyu da görenlerin aklına “Gaziantep Belediyesi’nin logosunun taklit mi?” sorusu geldi. Hürriyet

 

760 bin TL’lik maliyeti ile tartışmalara sebep olan Gaziantep logosunu tasarlayan, 28 Days, Chicago, Frida ve Kill Bill gibi Hollywood filmlerinin posterlerinin de tasarımını yapan, Key Art ödüllü Emrah Yücel, iddiaları haksızlık olarak gördüğünü söyledi.

Logonun çalıntı iddialarına tepki gösterildiği açıklamada, “Görsel Benzerlik İddiaları Gaziantep Markalaşma Projesinin temel unsurlarından biri olan logo tasarımının hali hazırda var olan başka logolara benzerliği öne sürülerek, basında logonun ‘çalıntı’ olma ihtimali gündeme getirilmiştir. Gaziantep logosu uzun bir çalışma, değerlendirme ve revizyon sürecinin sonucunda ortaya çıkarılmış özgün bir çalışmadır. Bu logonun yaratılış hikayesi www.gaziantepmarkalaşıyor.com sitesinden ve https://vimeo.com/154383307 adresinden ulaşılabilecek olan videoda etraflıca ele alınmıştır. Gaziantep Kent Konseyi tarafından onaylanan bu logonun tasarım süreci bir çok sunum ve toplantıyı içermiş, alternatiflerin defalarca revize edilmesi ve geliştirilmesini de gerektirmiştir. Nihai olarak kabul edilen ve benimsenen logo da dahil olmak üzere, sunulan alternatiflerin hiçbiri aşağıdaki sebeplerden ötürü ‘alıntı veya çalıntı’ olarak değerlendirilemez” denildi. “Gaziantep logosu “G” harfinin tipografik bir yorumudur” denilen açıklamada, “Geometrik poligonal bir yapısı vardır. Kullanıldığı bağlama göre değişen modüler bir renk skalası taşır. Logo aynı zamanda şehrin bütün paydaşlarına hizmet edebilmek amacıyla merkezinde birbirinden farklı ikonlar için taşıyıcı bir unsur niteliğindedir. Gaziantep logosunun özgünlüğü bu özelliklerin bütünlüğüyle sabittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here