310820130158515725842

 

Gaziantep’te, kardeşini böbrek yetmezliğinden kaybeden 38 yaşındaki Faruk Babuççu, aynı rahatsızlığı bulunan ağabeyi Harun Babuççu’ya böbreğini bağışladı.

Sani Konukoğlu Hastanesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunan ve 3 ay önce diyaliz tedavisine başlanan Babuççu’ya daha önce de bir oğullarını böbrek yetmezliğinden kaybeden ailesi destek olmaya çalıştı. Hastaneye başvuran Faruk Babuççu, ağabeyine böbreğini vermek için gönüllü oldu.

Tetkiklerin ardından nakil için bir engel bulunmadığı tespit edildi. Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu tarafından gerçekleştirilen ameliyatla Faruk Babuççu’dan alınan böbrek, başarıyla kardeşine nakledildi.

Naklin ardından sağlığına kavuşan Babuççu kardeşler, taburcu edildi.

Ağabeyine böbreğini bağışlayan Faruk Babuççu, bir kardeşinin böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Hiç tereddüt etmeden nakil için başvuruda bulunduğunu anlatan Babuççu, “Kardeşimi genç yaşta kaybettik, ağabeyimin de başına aynı şeyin gelmesini istemedim. Diğer kardeşlerimle verilerinde uyumsuzluk oldu. Benim böbreğimi verebileceğimi öğrenince hiç tereddüt etmedim. Benim de iki çocuğum var. İleride ne olacağı belli olmaz ama ağabeyimin ihtiyacı varken hiç düşünmeden ‘olur’ dedim” şeklinde konuştu.

Harun Babuççu ise kardeşinin böbreği sayesinde yaşama yeniden tutunduğunu söyledi.

Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu da merkezlerinin, kardeşler arasındaki güçlü bağ sayesinde genç bir hastaya daha umut olduğunu belirti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here