Büyükşehir Belediyesi’nin dev ulaşım projesine sayılı günler kaldı. Organize Sanayi Bölgesi’nden Gatem’e uzanacak yeni banliyö hattı için bu hafta sonu protokol imzalanacak. Terminal tesislerin de bulunacağı proje, 2014’ün ikinci yarısında başlayarak 2 yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Demiryolları (DDY) arasında GAZİRAY  projesinin ikinci kez protokolü imzalanıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nden başlayarak Gatem’e kadar uzanacak 25 kilometrelik yeni banliyö hattı Gaziantep ulaşımında devrim olacak.  17 durağın olduğu GAZİRAY projesi için terminal yapılması da gündeme alındı. Büyükşehir Belediye Fatma Şahin’e tüm işlemlerin yürütülmesi, finansman ve tüm konularda anlaşma sağlanması üzerine yetki verilmesi belediye meclisinde görüşüldü.

DİĞER TRAMVAY HATLARINA BAĞLANACAK

KÜSGET Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışanlar açısında hem ekonomik hem de çevreci olan GAZİRAY projesi DDY tren hattına paralel olarak 2 hatlı yapılması planlanıyor.  İstasyon Caddesi’nde bağlantı noktası yapılacak olan projede diğer semtlerden gelen vatandaş banliyö treninden de faydalanabilecek. 

30 TARMVAY DAHA 

İnşaat çalışmalarını DDY tarafından yapılacak olan projede ortalama 30 tramvay daha alınacak. Öte yandan Gaziantep Garı yanına birde Raylı Sistem Otogarı yapılacak. İniş biniş ve AVM’nin olacağı terminal için 100 Milyon bütçe ayrılacağı öngörülüyor. 2 yıl içinde bitirilmesi planlanan banliyö hattı için günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor.  Büyükşehir Belediyesi’nden edinilen bilgilerde ise 30 tramvayın bütçesinde yetersiz kalınırsa İstanbul Belediyesi’nden kiralanacağı öğrenildi. 

İKİNCİ KEZ PROTOKOL İMZALANACAK 

2011 yılında GAZİRAY projesi için dönemin Ulaştırma Bakanı M. Habip Soluk’un katılımı ile protokol imzalanmıştı. Protokol gereği DDY ile büyükşehir belediyesi ortaklığında yeni bir şirket kurulacaktı. Dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından bu ortaklığa izin verilmedi. İmzalanacak olan yeni protokol ise DDY ile büyükşehir belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here