29729212723.12.201515212gaziantepgunes

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunu 94. Yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Selam olsun bu güzel şehre Gazi unvanı verenlere, selam olsun bu unvanı kanla, canla bihakkın liyakat kesbedenler, Ecdada selam olsun, o ecdadın şerefli nesline selam olsun” dedi.

“Topraklarımızı paylaşma hevesiyle en kutsal varlığımız olan vatanımıza saldıran düşmanları Kurtuluş Savaşı destanıyla denize döktük. Ecdadın sırtına ateşten birer gömlek giyerek yaşadığı o günleri, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna kadar geçen o süreci bu vatanın birer evladı olarak hepimiz çok iyi biliyoruz” diyen Yerlikaya “Dünyadaki tüm mazlum milletlere rehber olan bu emsalsiz mücadelenin eşsiz kahramanları artık aramızda yoklar.Onlar düşman çizmesi altında yaşamaktansa ölmeyi göze alarak büyük bir vatanseverlik örneği gösterdiler. Onlar bu vatanın hürriyeti ve bağımsızlığı uğruna, namusu ve bayrağı uğruna mücadele etmeyi, bu yolda seve seve şehit ve gazi olmayı seçtiler.

Onlar yurdumuzun her köşesinde baş gösteren açlığa, yokluğa, yoksulluğa, cephanesizliğe ve her türlü imkansızlığa rağmen direndiler. Canları pahasına savaşarak bugün hür ve bağımsız bir hayat sürdüğümüz Türkiye Cumhuriyetini ve bu aziz vatanı bizlere miras bıraktılar.Aziz vatanımızın her köşesinde topyekûn sürdürülen bu mücadelenin en çetin sahnelerinden biri de Gazi şehrimizde yaşandı. Bu şehrin insanları aylarca açlığa, yokluğa mahkûm edilerek esir alınmak, canlarından aziz bildikleri toprakları ele geçirilmek istendi. Tüm imkansızlıklara rağmen esir olmaktansa ölmeyi tercih eden Antep ahalisinin hürriyet ve bağımsızlık aşkının, sarsılmaz irade ve direniş ruhunun karşısında hiç bir güç duramamıştır.94 yıl önce Millî Mücadeleye ve Kurtuluş Savaşımıza kıvılcım olan “Antep Savunması”, şehrimize Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından “Gazi” unvanı verilmesine vesile olmuştur. Bugün şehit ve gazilerimizin bizlere emaneti olan “Türkiye Cumhuriyeti”, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulduğu ilk günden bu yana aynı ruh ve heyecanla, karşılaştığı tüm engelleri yine milletimizin azim ve kararlılığıyla bertaraf etmiştir.O destanı mübarek kanlarıyla yazan şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin torunları olan sizler, gece-gündüz demeden çalışmaya devam ederek üretim ve istihdama sunduğunuz katkılarla, millî ekonomimizin gelişmesi için hizmet ediyorsunuz. Gazianteplilerin kazandıklarını başta eğitim olmak üzere başka hayırlı işler için de cömertçe harcadıklarını, canı ve namusu tehdit altında olduğu için ülkemize ve şehrimize sığınan Suriyeli misafirlerimize 2011 yılından beri gösterdiği ev sahipliğini ve kardeşliği bulunduğum her ortamda paylaşıyor, böyle bir şehrin valisi olduğum için büyük bir huzur ve mutluluk duyuyorum” ifadeleri yer aldı.

Yerlikaya mesajının devamında “Değerli Hemşehrilerim, Bir yıla yakın bir zamandır havasını teneffüs ettiğim, hüzün ve neşesini paylaştığım Gazi şehrimizde Vali olarak görev yapmanın onurunu yaşıyorum. Sizlerde gördüğüm yüksek vatanseverlik hissi, memleket aşkı ve hayır hizmetlerinde yarışma gayreti bu şehri Gazi yapan ecdada yakışır niteliktedir.Bu hasletleriniz dolayısıyla Gazi şehrin her ferdini takdir ve tebrik ediyor, Allah hepinizden razı olsun diyorum. Bu vesile ile Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıl dönümünü kıvanç ve onurla kutluyor, vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi hayırla ve rahmetle yâd ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, şehrimizin ve ülkemizin kurtuluş mücadelesi ve bölünmez bütünlüğü uğruna bu güne kadar kaybettiğimiz tüm gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” diye belirti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here