Resim_1359129180ANTEP PRESS – Kulis

Bir Blog sayfasında Başbakan`ın Gaziantep ziyareti ile ilgili çarpıcı bir kulis yazısı yer aldı. İşte o yazı…

 

Başbakan’ın Gaziantep Ziyareti

 

Gaziantep İzlenimleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin büyük şehri Gaziantep, nüfusu, ekonomik potansiyeli ile yükselmeye devam ediyor. Hava alanından şehre doğru ilerlerken yeniden kurulmuş bir Gaziantep karşılıyor bizleri… Toki’nin modern konutları, şehirciliğin modern örnekleri olan çalışmalar, rahat yollar, çevre düzenlemeleri ile Başbakanımızın grup toplantısındaki övgüsünü hak ediyor. Başbakan “Doğu illerimiz Gaziantep’i örnek alsın. Gaziantep devlete elini açmıyor” derken sanayii ve ticaret erbabının çalışkanlığını ve Gazianteplilerin onurlu duruşunu takdir ediyordu.

Şehitkamil ve Şahinbey’in manevi mirasıyla yoğrulmuş kent, bulunduğu bölgede huzurun ve birlik içerisinde yaşamanın önderliğini yapmanın haklı gururunu yaşıyor. Milli birliğin temeli olan gazi şehir Gaziantep, halkına yakışan bir tavırla terör fitnesini her zaman red etmiş ve bu duyarlılıkla yıllardır her dinden her dilden insanıyla barış içinde yaşamış bir şehir. Başbakan da her ziyaretinde bu durumdan mutluluk duyduğunu belirtiyor.

2004 yılı seçimlerine kadar CHP’nin kalesi olarak bilinen Gaziantep için 2004 yılı tarihi bir dönüm noktasıdır. O dönemin Belediye Başkanı Celal Doğan’ın seçimleri kaybedeceğine kimse ihtimal vermiyor asla başka bir partinin veya adayın başarılı olabileceğini düşünmüyordu. Şehrin sahibi tavrıyla başkanlığa devam eden Doğan, “AK Parti’nin muhtemel adayını daha doğmadan yok ederim” diyerek gözdağı veriyordu. Başbakan, diğer tüm illerden önce adayını açıklayarak bu söylemlere ve CHP’ye “hodri meydan” dedi. Halk tarafından sevilen, bilinen bir Gaziantep’li, Dr. Asım Güzelbey aday gösterildi. Başbakanın özel talimatıyla Gaziantep tarihinde görülmeyen bir teşkilat çalışması başlatıldı. Gaziantep AK Parti SKM’nin kurulmasıyla teşkilatın tamamında seferberlik ilan edilmiş gibi gece, gündüz büyük bir mücadele verildi. Hasan Celal Güzel dahi o dönemde şehirden ayrılmadan fiilen çalışmalara katıldı, teşkilatın heyecanına ortak oldu. Ve CHP’li Celal Doğan partisiyle beraber hezimete uğratıldı. AK Parti, tam iki katı oyla %(57) hem büyükşehir belediyesini hem de iki ilçe belediyesini, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyelerini kazandı. Belediyelerin alınmasıyla başlayan yeni süreçte atılan doğru adımlarla şehir hızla değişime uğradı. Valilik, belediye ve ticaret odası üçgenine sıkışmış bir şehirden açılmış, genişlemiş, büyümüş ve modern bir şehre dönüştü Gaziantep.

Bazı ilçe belediyeleri 2004 sonrası hükümetin ivmesine yetişemeyip milletten çok kendi can’larının derdine düştüler. Bunun gibi bazı seçilmişlerin yaşatttığı olumsuzluklara rağmen 2009 seçimlerinde Gaziantep halkı yine AK Parti’yi tercih etmiş; Başbakan’a olan güvenin büyük etkisi her şehirde olduğu gibi burada da başarıya götürmüştü. 2009 yerel seçimlerinde göreve gelen yeni merkez ilçe belediye başkanları yaptıkları güzel çalışmalarla açığı kapatmaya çabaladılar.

Başbakanımızın son ziyaretinde gördüklerimize gelince; basından açılışları, Başbakanımızın konuşmalarını okudunuz, izlediniz. Biz ise teşkilatın durumunu, belediye başkanlarının çalışmalarını ve halka yansımasını biraz da perde arkasını anlamaya çalıştık. Devrim niteliğinde başarılı icraatlar yapan, şehri baştan başa değiştiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’e ulaşmanın artık çok zor olduğunu, ‘biz seçilince makam odamızın kapısı daima açık olacak’ sözünün artık mazide kaldığını duyduğumuzda çok üzüldük. Yine belediyede Celal Doğan ekibinin hala etkin rollerde olduğu söyleniyor. Teşkilatın ve halkın bu yönde şikayetlerine sıklıkla şahit olduk. Merkez ilçelerden Şahinbey Belediyesinin de çok başarılı ve güzel çalışmaları var ama bunun yanında yöneticilerin teşkilattan uzak olduğu dillendiriliyor. Burada belli bir kesim’in kontrolü var gibi ithamlar var. Neden böyle olduğunu anlamıyoruz biz: bizim yolumuz her kapıya açılan, herkesi kucaklayan geniş bir yoldur oysa… Şehitkamil belediyesinin ise hem teşkilatla hem halkla çok güzel bir iletişimi olduğunda ittifak gördük. Şehitkamil Teşkilatta geçmişte yaşanan olumsuz girişimlere rağmen hızla bir toparlanma olduğunu görmek bizi mutlu etti.

Eski Milletvekili Ahmet Uzer, İl Başkanlığı görevini devraldıktan sonra il teşkilatında çok ciddi değişimler yaşanmamış gibi görünüyor. Teşkilat mensubu olan başta eski il başkanının ve bazı yöneticilerinin partiyle hiçbir alakası kalmayacak şekilde kopup gitmesi vefa duygusunu istismar ediyor. Ama değişmeyen bir şey var ki, nedense Antep’liliği şehir merkezinden olmak gibi kabullenen ve kendi ilçelerini dışlayan olumsuz bir yaklaşım var burada. Barak’lı olmak, Islahiye’li olmak, yabancı olmak gibi algılanıyor sanki. Oysa böyle büyük bir şehre yakışan tutum bu olamaz. Bu durum yerel yönetimlere seçilen adaylarda fazlasıyla görülebiliyor.

İl başkanının ilçe başkanlarıyla aralarındaki diyalog ve iletişim güzel ama teşkilat anlamında genel merkezin talep ettiği kurumsal çalışma düzeninin ve yapılanmasının pek oturmadığı görülüyor. Organizasyon eksikliği değilse Başbakan’ın açılışlar yapacağı Şahinbey Spor Salonunda kadınlar ve çocukların yoğunluğu ve genelde düşük katılım bir gösterge olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar trampetçilerin etkisi ortamda suni bir atmosfer oluştursa da övgüyü üstlenmeleri teşkilatın geri kalanını düşündürmüş olmalı.. Daha önce böyle salonlarda yapılan ve özellikle Başbakan’ın katıldığı etkinliklerde salonların en az iki kat dolu olduğunu not etmek gerekiyor. Başbakanın konuşması daha yarılanmadan salonun boşalmaya başlaması bir tepki değildir herhalde. Başbakan, İl Danışma meclisinde detaylarına kadar Sandık Esaslı Çalışma Programını teşkilata bizzat anlattı. Teşkilat yapısının önemi üzerinde ısrarla durdu ve Gaziantep’in bu anlamda örnek olma zorunluluğunu hatırlattı. Bunu her gittiği yerde bu derecede üstüne basa basa yapmamıştır elbette; biz Başbakanın buradaki amacını, “herşeyi görüyoruz ve bunu toparlayın” şeklinde anlıyoruz.

Başbakan’ın bu ve benzeri ziyaretlerinden sonra yeni dönemlerin başladığına defalarca şahit olduk. İl Başkanından sandık üyelerine kadar etkileşimli, içiçe bir seferberlikle teşkilatların yeniden ayağa kaldırıldığını gördük. Milletvekillerinin teşkilatın içine daha çok karıştığını ve top yekün halka açıldığını gördük. Böylece ulaşılmadık kimsenin kalmadığını, her kapının çalındığını gözlemledik. Başbakanımızın ziyaretleriyle güç verdiği teşkilatlar yeni bir dinamizmle ayağa kalkarak dosta, düşmana birliğin ve dirliğin adresini göstermişlerdir. Bununla beraber böyle taze ve güçlü süreçler, teferruatlı bir temizlik yapma şmkanı sunar.

Son olarak biliyoruz ki, Gaziantep teşkilatı güneydoğunun amiral kentidir. Tarihi başarılarla doludur. Büyük bir Teşkilat olarak Gaziantep yeni ve büyük zaferler çıkaracak sermayeye sahiptir. Arkasından gelen bölge illerine de iyi bir örnek olmaya devam edecektir. Böylelikle gereksiz protokollerden sıkılmış görünen teşkilatın kişilere takılıp kalmadan 2014 seçimlerinde %70 hedefini yakalayacağına inancımız tamdır. Bunu teşkilatın has neferleri ile yapacaktır. Ve biz biliyoruz ki, hiç kimse bu partide elit olmamıştır. Kendini böyle gören de vakti geldiğinde bertaraf olmuştur.

Akkulis.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here