buyuksehir-sahinbey-ve-sehitkamil-ak-parti-1396205303

Anteppress seçilen belediye başkanlarına altın değerinde öneriler sunuyor. İşte titiz bir çalışmanın sonucu olan öneriler. Arzederiz…

Seçilen Belediye Başkanlarımızı öncelikle tebrik ediyoruz.

Belediye başkanlarımızın bir kısmı yeni olmayıp eskiden devam etse de yeni 5 yıllık döneme girmeleri dolayısı ile yeni bir yapılanmaya gitmektedirler. Bu sebeple kendilerine naçizane beklenti ve önerilerimizi sunmayı bir görev biliyoruz. En azından bu ikaz ve önerilerimizin  kayıt altına alınmasını arzu ediyoruz.

Gaziantepli Belediye Başkanlarına İkaz ve Öneriler

1-     Belediyelerin ana politikalarına yön verenlerin kendi öz medeniyetimizi ve bu medeniyete kaynak teşkil eden değerleri ana hatlarıyla özümsemiş insanlardan oluşmasına dikkat edilmelidir.

2-     Milletin bize güveninin ana kaynağı değerlerimiz ve eminliğimizdir. Bu sebeple yetki ve temsil kadrosundaki kişilerin öncelikle emanet bilinci sağlam olmalıdır. Kendi ailemizi ve servetimizi teslim edemeyeceğimiz kişilere binlerce kişinin emanetini vermemiz ne kadar anlamlı olur.

3-     Siyaset ve yönetimin zemini güven ve ahlaktır. Her türlü düşünce ve donanım bu zemin üzerine bina edilir. Bu zeminde sıkıntı olmamalıdır. Medeniyetimize ait ahlak ve değerleri şeklen değil öz itibariyle karakterinde taşımayan insanlarla çalışılması daima sıkıntı oluşturacaktır.

4-     Belediye temsil kadrosundaki kişilerin imkan dahilinde ehliyetli olması yani nitelikli, donanımlı, İşbilen, sadakat, namus, adalet ve vicdan duygusu yüksek, sosyal insanlar olması daima önemlidir.

5-     Feragat duygusu yüksek fedakar insanlar tercih edilmelidir. Almaya değil vermeye gelen insanlar öncelikli olmalıdır.

6-     Yönetimin doğası gereği mala ve makama karşı zaafı olan kişilere özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsanların zaafları olabilir. Zaafları temel değerlerinin önüne geçen yönetim tercihlerinde adaleti zedeleyen insanların temsil makamında olması büyük hatalara yolaçar.

7-     Siyasetin zorlamalarına teslim olarak kısa vadeli sonuçlar alıcı politikalar uygulamak yerine kısa vadeli sonuçlar göz ardı edilmeksizin daha uzun vadedeki sonuçlar hedeflenmelidir.

8-      Yozlaşmış yöneticilerden, önemli oranda bizim geniş halk tabanımızdan uzak,  mazlum ve mahrum insanlara yabancılaşmış, toplumun zengin ve elit kesimine yakın insanlardan kaçınılmalıdır. Gaziantep insanı bu alanda nerdeyse umudunu kesmeye doğru gitmektedir.

9-     Belediye çalışmalarında yer alan insanlar talep eden insanlar arasından seçilmekte talepkar olmayan insanlara teklif götürülmemektedir. Teklif götürmenin çeşitli mahzurları olmakla birlikte bu insanların belediye çalışmalarında yer almasına çalışmanın mahzurlarından daha fazla faydası olur kanaatindeyiz.

10-  Göstermelik ve işlevsiz kurum ve eylemlerden kaçınılmalı pratik ve sonuç alıcı kurum ve işlere ağırlık verilmelidir.

11-  Gaziantepte kendi medeniyet kodlarımıza ait uzun vadeli ve derinlikli kültürel vizyona ihtiyaç vardır.

12-  Hizmet ve icraatlar ile muadil olmayan bir gösteriş ve medyada yer alma uğraşısından uzak kalınmalıdır.

13-  Özellikle yöneticileri çevreleyen ve geniş halk kitlesi ile arasına duvar oluşturan alt yönetici grubu önemli bir tehlike oluşturur. Halkın her kesimi ile sahici iletişim kanalları daima canlı tutulmalıdır. Halkın gözüne hizmet ile değil başkanın gözüne iltifatlar ile girmeye çalışan insanlardan uzak durulmalıdır.

 

Fatma Şahin’e Özel Uyarı ve Rica

Fatma Şahin tüm makamlara tırnakları ile gelmiştir. Ancak bu mevkilere gelirken belirgin şu özellikleri ile dikkat çekmiştir.

Çok çalışkandır. Bu sebeple “atom karınca” lakabını almıştır.

-Başbakana şüphe götürmez bir sadakati vardır ve bu sebeple Başbakan kendisine güvenmektedir.

-Sadece belirli çevrelerin değil her kesimin cana yakın ve ulaşılabilir milletvekili/bakanı olmuştur.

Dolayısı ile bu özelliklerinin daha da fazlası kendisinden açık olarak beklenmektedir. Çalışkanlığı ve Başbakana sadakatinde zaten bir eksiklik olmayacağını düşündüğümüz için üçüncü özellik Gaziantep için özellikle önemlidir. Geniş halk tabanına daima yakın ve bunların ulaşabileceği, onların menfaatini belirli çevrelere yedirmeyeceği, Gaziantep’e birşeyler katmaya değil yemeye çalışanlardan uzak duracağı, zayıf insanların yanında olacağı, garip gurabayı her daim kollayacağı, hususunda kendisinden özellikle vurgu beklemekteyiz. Başbakan kendisine zaten özellikle bu kesimleri emanet etmiştir.

Gaziantep’in sorunlarının içine girince nasıl zor bir şehir olduğunu kendisi bizzat görecektir. Bu sorunlar ve rantçı çevrelerden çekinmez ise geniş halka ve onun eskimez değerlerine yaslanır ise bunların aşılmaz olmadığını çok net olarak görecektir ve tarihe yeni bir not düşecektir. Yok mevcut Gaziantep statükosuna teslim olursa çok zaman geçmeden kendisi de eskiyip yok olacaktır.

Ümitvarız ve ümitvar olmak istiyoruz. Başbakana da yanlış yaptın demek istemediğimiz gibi ona bu terciğinden dolayı minnettar olmak istiyoruz.

 

Allah tüm Gaziantep belediye başkanlarımızın hayırlı niyet ve hizmetlerinde yar ve yardımcısı olsun.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here