Küçük Sanayi Sitesi (KÜSGET Yapı Kooperatifi) 2014 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katılımı ile gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen Mali Genel Kurul’un divan başkanlığını Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu yaptı. Genel Kurul’da konuşan Maliye Bakanı Şimşek, Gaziantep’in sadece Ortadoğu’nun değil, dünyanın önde gelen sanayi kentlerinden biri olacağını söyledi.

KÜSGET Yapı Kooperatifi 2014 yılı Olağan Genel Kurulu’na katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep’in sanayideki başarılarına vurgu yaptı. Esnafın, Türkiye’nin temel taşlarından biri olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek, “Esnafımızın sorunlarına vakıfız, bu sorunların çözümlenebilmesi için Maliye Bakanlığı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

ESNAFA BÜYÜK DESTEK

Dünya genelinde küresel bir rekabetin yaşandığını söyleyen Bakan Şimşek, “Bütün dünyada esnafın karşı karşıya olduğu sorunlar var. Bu sorunları aşmak için ‘3 D’ adını verdiğimiz bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Esnafın dünyadaki küresel rekabete katılabilmesi için esnaflarımıza verdiğimiz kredi limitlerini geçmiş dönemlere göre önemli ölçüde arttırdık. Bu kapsamda 13.6 milyon TL destekten 328 bin esnafımız yararlandı. Hükümet olarak esnaflarımıza önemli ölçüde kaynak ayırdık” ifadelerinde bulundu.

ORTAK HAREKET KÜLTÜRÜ VAR
Gaziantep’in dinamizmine inandığını dile getiren Şimşek, “Gaziantep bir ülke olsaydı Amerika gibi olurdu. Çünkü Gaziantep bölgenin tüm farklılıkları ve renkleri içerisinde bulunduran güçlü bir kentimizdir. Gaziantep’te ortak hareket etme kültürü var. İş Gaziantep’e gelince şehrin tüm kurumları beraber çalışıyor. Bizlerinde Gaziantep için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu şehrin kalkınması, büyümesi sadece Ortadoğu Bölgesi’nin değil ‘Dünyanın Sanayi Kenti’ olması için çalışacağız” diye konuştu.

“FARKI KAPATMAMIZ GEREKİYOR”
Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin ülkenin batısı ile arayı kapatması gerektiğini belirten Şimşek, “Güneydoğu ve Doğu bölgelerinin her alanda ülkenin batısı ile arayı kapatması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizin de bu anlamda Batılı ülkelerle arayı kapatması gerekiyor” dedi.

TEMELLERİMİZ SAĞLAM
Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin Türkiye’yi etkilediğini belirten Şimşek, “Avrupa bizim en büyük pazarımız olduğu için buradaki kriz ülkemizi etkiledi. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu yakından görmeniz gerekiyor. Türkiye bu sıkıntılı dönemde bile Avro Bölgesi’nin 3 katı oranda büyüme gerçekleştirmiştir. Çünkü Türkiye’nin temelleri sağlam” şeklinde konuştu.

ŞAHİN: “ESNAFIMIZ BEL KEMİĞİMİZ”

Bakan Şimşek’ten önce söz alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise “Esnaflarımız bizim bel kemiğimiz vurgusunu yaparak sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık 13 yıldan beri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bütün hükümet üyelerimizin ne yaparsak yapalım bu bizim bel kemiğimiz dediğimiz grup esnafımız küçük sanayimiz. Onları merkeze almayan, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışında yaşasın anlayışında ki en temel esnafı merkeze almak.”

GÜNEŞ’TEN BAKAN ŞİMŞEK’E PLAKET

Kurul toplantısı sonrasında Şimşek, yaptığı hizmetlerden dolayı KÜSGET Kooperatifleri Başkanı Mustafa Kemal Güneş’ten plaket aldı.

Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here