sahinbey-belediyesi-yesilvadi-park,-yol-ve-konut-calismalari-yaza-hazir-olacak-IHA-20130131AW000622-2-t

 

Gaziantep Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan ‘Yeşil Vadi Parkı’ Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı parkı özelliğini taşırken, bölgede yaşaması beklenen 150 bin kişinin her birine 12 metrekare yeşil alanı olacak.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu seçim çalışmalarını yürütürken, başlattığı projeleri de yerinde incelemelerini sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı parkı özelliğini taşıyan parkın inşaatını sık sık ziyaret eden Başkan Tahmazoğlu, burada müteahhit ve mühendislerle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyor. Parkın kusursuz olması için çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Tahmazoğlu, hiçbir ayrıntının gözden kaçmaması için çalışanları uyardı.

Başkan Tahmazoğlu bu parkı özellikle çarpık kentleşmenin baş gösterdiği bölgede bunun devam etmemesi için önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Bu bölgeye kayan çarpık bir kentleşme var. Biz bunu önlemek adına 7 milyon metre kare alanın yeni bir planlamasını yaptık. Bunu yaparken de Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak burada kişi başına 12 metre kare yeşil alan planladık. Şunu gördük ki küçük parklar yaptığımız zaman bir çok aktiviteyi içine koyamıyoruz. Bu nedenle biz burada bir şehir parkı olmasını istedik ve Türkiye’nin en büyük parkını şuanda inşa ediyoruz” dedi.

Bölgenin daha önce kullanılmadığını ve atıl durumda olduğunu anlatan Başkan Tahmazoğlu, “Burası daha önce kullanılmayan boş arsa ve tepelerle oluşuyordu. Yani insanların gelmeye dahi korktuğu bir bölgeyken Şuanda Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı parkı haline geliyor. Buraya park derken akıllara sadece ağaçların dikildiği ve bankların konulduğu bir mekan olarak algılanmamalı. Bu parkımızda şuanda 40 bin adet nitelikli ağacı toprakla buluşturduk. Parkımızın içinde 86 bin 500 metre kare gölet alanımız var. Burada sosyal aktivitelerin yapılması için 8 bin kişilik bir mekan ve bu mekanı ihtiyaç durumda 20 bin kapasiteye kadar çıkarabiliriz. Yürüyüş ve bisiklet yolu, basketbol, tenis ve halı sahası, kapalı yüzme havuzları gibi bir çok sportif aktivite bu parkın içinde bulunuyor. Tabi parkın içinde çocuklar için tematik parkı, çeşitli oyun grupları da var. Ayrıca burada piknik alanı da bulunuyor. Kır düğünlerinin yapılabileceği meydanlar oluşturduk. Kafeler, çay bahçeleri, restoranlar, mescitler, camisiyle buraya baktığınızda insanlarımızın bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikli bir mekan” diye konuştu.

Park alanları oluşturmak ve insanlara rahat bir nefes aldırmak için önemli bir bütçe ayırdıklarına işaret eden Başkan Tahmazoğlu, “Parkımızın kamulaştırma işlemlerini 2 bin 500 kişiyle anlaşarak gerçekleştirdik. Şuanda parkımızın inşasını da 4 ayrı etaba bölerek, 4 firma ile 120 milyon TL harcama yaparak bu parkı tamamlamayı planlıyoruz. Parkı 23 Nisan’a kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Bu büyüklükteki ve bu nitelikteki bir parkı Gazianteplilerin, Şahinbeylilerin hizmetine sunmaktan büyük bur gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Tahmazoğlu, bu parkı yaparak rant belediyeciliği değil hizmet belediyeciliği yaptıklarını da gözler önüne serdiklerini vurgulayarak, “Buranın şuanda metre karesi yaklaşık 800 ila bin TL arasında. Buranın hem kamulaştırılması için para harcardık, hem de üst yapısı için para harcadık. Bundan sonrada bu parkın belli giderleri olacak. Ama biz belediye olarak rant belediyeciliği değil halka hizmet belediyeciliği yapıyoruz. Biz halkımızdan aldığımızı halkımıza harcayan bir belediyeyiz” dedi.

Başkan Tahmazoğlu bölgede Yeşil Vadiye yaptıkları yeni yolun önemine de değinerek, “Tabi burası parktan öte bir vadi ve burada şehirleşme olacak. Burada yaklaşık 35 bin konut yapılacak. Yani bu bölgede 150 bin kişi yaşayacak. Biz istiyoruz ki burası konutlarıyla, parkı, alt yapısı ve yoluyla nitelikli bir alan olsun. Bu vadide ayrıca 12 kilometre uzunlukta ve 12 şeritli bir yol yapıyoruz. Bu ilçemizi doğudan batıya bağlayan bir yol. Bu kadar geniş bir yol ilimizde bulunmuyor. Yine bunun kamulaştırma çalışmalarını bitirdik. İnşaatı devam ediyor ve kısa bir süre sonra bu yolumuzda hizmete açılmış olacak” diye konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here