Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Gaziantep 5. İl Gençlik Kolları Kongresi’n de önemli açıklamalarda bulundu. “Gaziantep’e yapılan her şey helal hoş olsun” dedi. Türkiye’yi dünyanın 17’nci Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi haline getirdiklerini vurgularken, “Gaziantep, iki tane bakanımız var. Ekonominin başında Mehmet Şimşek ve adaletin başında Abdülhamit Gül. Kalkınma da, adalet de Gaziantep’te” şeklinde konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, “Gaziantep, her şeyin en güzelini hak ediyor. Türkiye’nin 5’inci büyük şehri olan Gaziantep kişi başına düşen dış ticaret rakamında bölgenin lideri. 12 milyar doları bulan dış ticaret hacmi ile bu şehir adeta ekonomi devi. Bugün ihracat rakamı 7 milyar dolara dayanmış, marka bir şehirdir. Gaziantep’e de bu yakışır. Gaziantep, üretimin ve bereketin şehridir. 16 yılda Gaziantep’e 24 milyar yatırım yapmışız” dedi.
Gençler bizim gücümüz sizsiniz
Gaziantep’in 1 Kasım seçimlerinde yüzde 61,5 ve 16 Nisan halk oylamasında yüzde 62,5 ile Türkiye ortalamasının üzerinde destek verdiğini hatırlatan Yıldırım, önümüzdeki seçimlerde verilen desteği yukarılara taşıyacaklarını vurguladı. “Gençler önümüzdeki seçimlerde yeni bir rekora hazır mısınız? Gençler bizim gücümüz sizsiniz. Siz ne kadar güçlüyseniz biz de o kadar güçlüyüz. AK Parti davası sizin omuzlarınızda yükselecek. Sizler bizim hem umudumuz hem de ufkumuzsunuz. Şu kutlu yürüyüşte sizlerle yol arkadaşı ve dava arkadaşı olmaktan büyük gurur duyuyorum. Allah birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin. Kardeşliğimizi bozman isteyenlere fırsat vermesin. Haktan ve adaletten asla ayrılamayacağız. Milli iradeye, hak ve adalete 15 Temmuz’da sahip çıktığınız gibi daima sahip çıkacaksınız” şeklinde açıklama yaptı.
Bizim davamız Türkiye’nin beka davasıdır
AK Parti’de kongrelerini heyecanın, coşkunun ve muhabbetin doruğa çıkması olarak nitelendiren Yıldırım, bu davanın milletin ve Türkiye’nin davası olduğuna dikkat çekerek, AK Parti’nin hukukun, adaletin ve kalkınmanın adı olduğunun altını çizdi. “AK Parti demokrasi ve özgürlük hareketidir. AK Parti olarak, ilk günden bugüne hiçbir zaman milleti birbirinden ayrıştıran fikirler üzerine siyaset yapmadık, yapmayacağız. Bizim davamız Türkiye’nin beka davasıdır. Bizim siyaset amacımız devleti milletle buluşturmak, kaynaştırmaktır. AK Parti olarak toplumun vicdanını yaralayan hiçbir işin arkasında olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Gençlerimizin güvenle geleceğe yürümelerini istiyoruz. Kadınlarımızın geleceğe güvenle bakmasını istiyoruz. İnançla ve azimle sürdürdüğümüz bu mücadele milletin ikbal mücadelesidir” değerlendirmesinde bulundu.
Siz dünyanın vicdanısınız,
merhametin adısınız
“Siz dünyanın vicdanısınız, siz merhametin adısınız. Gazi unvanına bir de ensar unvanını eklediniz” diyen Yıldırım, “Şu anda Gaziantep yarım milyona yakın Suriyeli kardeşimizi bağrına basıyor ve misafir ediyor. Sizler bu asil duruşunuzla kardeşlik ve komşuluk hukukunun gereğini yaptınız. Aynı zamanda bütün dünyaya unutulmayacak bir de ders verdiniz. Sadece o mazlumların değil, bütün insanlık Gaziantep ve Kilis’i yad edecek. Onları üretime ve istihdama katarak, geleceğe umutla bakmalarını sağladınız” diye konuştu.
Teröristlerin ağzıyla kara
propagandalar yapanlar var
Terörden ve Suriye’deki iç savaştan en fazla etkilenen illerinde başında Gaziantep’in geldiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, Kahraman Mehmetçiğin ÖSO ile birlikte bu terör tehdidini defetmek ve vatandaşların can ve mal güvenliğini temin etmek için Afrin’e gittiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “Başarıyla gerçekleştirilen harekatta artık terör varlığı orada da sona erdirildi. Sınır boylarımızda vatandaşlarımızın canına, malına yönelen her türlü tehdit mutlaka bertaraf edilecek. Bundan dönüş yok. Bazı çatlak sesler çıkıyor. Haklı davanıza yönelen teröristlerin ağzıyla kara propagandalar yapanlar var. Bu propagandalar maksatlıdır. Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğü bizim için önemlidir. Türkiye’nin güvenliği Suriye’den geçer, Irak’tan geçer ve buraların istikrarından geçer. PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerini tamamen yok ederek, bölgede ve ülkemize huzuru sağlamak bizim önceliğimizdir. Türkiye’nin terörle mücadelesini engellemek isteyenler hüsrana uğramaya mahkumdur.”
1 yıl içinde 1 milyon 620
bin vatandaşımıza iş sağladık
Yıldırım, Türkiye’yi dünyanın 17’nci Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi haline getirdiklerini vurgularken, “Gaziantep, iki tane bakanımız var. Ekonominin başında Mehmet Şimşek ve adaletin başında Abdülhamit Gül. Kalkınmada, adalette Gaziantep’te. AK Parti’nin ana hedefleri Gaziantep’ten. Çünkü Gaziantep kendi ayakları üzerinde duran, kendi dinamikleriyle geleceğini inşa eden bir şehir. Gaziantep, en zor şartlarda Suriye savaşında, Irak savaşında terörde asla pes etmedi. Hep ayakta durmayı başardı, gelecek hedeflerine yoğunlaştı. Bugün Türkiye 15 yılda çok mesafe kat etti. İhracatımızı 36 milyardan 160 milyara çıkardık. Sadece 1 yıl içinde 1 milyon 620 bin vatandaşımıza iş sağladık. Yatırımlarda dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini başlattık” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Gaziantep, her şeyin
en güzelini hak ediyor
Türkiye ekonomisinin nereden nereye geldiğini görmek için Gaziantep’i görmenin yeterli olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, daha fazla büyüme, daha fazla iş, aş ve refah için koşar adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Gaziantep’in büyüme hedefine en büyük katkıyı veren illerden birisi olduğunu açıklayan Yıldırım, “Bu büyümede Gaziantep üzerine düşen payı aldı. Gaziantep, Türkiye’nin büyüme nispetinden daha fazlasını, istihdama artışından daha yükseğini, kamu ve özel yatırımlarından büyük payı aldı. Gaziantep’e yapılan her şey helali hoş olsun. Gaziantep, her şeyin en güzelini hak ediyor. Türkiye’nin 5’inci büyük şehri olan Gaziantep kişi başına düşen dış ticaret rakamında bölgenin lideri. 12 milyar doları bulan dış ticaret hacmi ile bu şehir adeta ekonomi devi. Bugün ihracat rakamı 7 milyar dolara dayanmış, marka bir şehirdir. Gaziantep’e de bu yakışır. Gaziantep, üretimin ve bereketin şehridir. 16 yılda Gaziantep’e 24 milyar yatırım yapmışız” ifadesini kullandı.
Bilim ve Teknoloji
Üniversitesi kurulacak
Gaziantep Üniversitesi’nin bölgenin en iyi eğitim veren üniversitelerinden biri olduğunu sözlerine ekleyen Yıldırım, Gaziantep’e “Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” adı altında üçüncü bir üniversitenin kurulacağı müjdesini vererek, “Gaziantep’in yurt kapasitesini 5 kat arttırdık. 75 sağlık tesisini Gaziantep’e kazandırdık. Biz göreve geldiğimizde Gaziantep’te sadece 116 kilometre bölünmüş yol vardı. 116 kilometrenin üzerine 280 kilometre bölünmüş yol ilave ederek, 396 kilometreye çıkardık. Gaziantep’i denize yaklaştıracak, İskenderun limanına mesafeyi 85 kilometre kısaltacak Amanos Tünellerinde çalışmalar devam ediyor. Gaziantep, Osmaniye, Adana ve Mersin arası hızlı tren projesi hızla devam ediyor. Hızlı tren bittiğinde Gaziantep- Kahramanmaraş arası 50 dk, Gazintep-Osmaniye arası 1 saat, Gaziantep-Adana arası 1,5 saat ve Gaziantep-Mersin arası 2 saat olacak. İnşallah Gaziray önümüzdeki yıl faaliyete geçecek. Gaziantep’te 2002 yılında 2 tane Organize Sanayi Bölgesi vardı. Şu anda 4 Organize Sanayi Bölgesi’nde 140 bin kardeşimiz alın teri döküyor, ekmeğini kazanıyor. Gaziantep Organize Sanayi’ye teşekkür ediyorum” dedi. Hüseyin Karataş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here