97486218422.10.201584025gaziantepgunes

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı dev projede sona gelindi. 50 bin konutun yapılacağı ve 300 bin kişinin barınacağı “Kuzeyşehir” Konut Projesi’nin tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da katılırken, Fatma Şahin dev projenin altyapı çalışmalarının başladığını dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 300 bin kişinin barınacağı yeni bir şehir oluşturuyor. Aylardan beri konuşulan projenin tüm protokol işlemleri tamamlandı ve 50 bin konutun altyapı çalışmaları başladı. 5. Organize Sanayi Bölgesi yanındaki alana inşa edilecek olan ve 50 bin konutun yer alacağı bölgeye, “Kuzeyşehir” adı verilecek. 50 bin konut projesini kapsayan Kuzeyşehir’in tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali ali Yerlikaya, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Canan Candemir Çelik, Mehmet Erdoğan, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, çok sayıda oda ve dernek temsilcisi, belediyelerin meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş ve bazın mensubu katıldı.

SEZER CİHAN BİLGİLENDİRDİ

50 bin konutluk projenin detaylarını ve teknik boyutunu Gaziantep büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Sezer Cihan bir slayt sunumu eşliğinde katılımcılara anlattı. 10 aylık bir emeğin ürünü olan projede şehir plancıları, TOKİ ekibinin, belediye personellerinin ve yerel güçlerin bir arada çalıştığını kaydeden Cihan, TOKİ ve Maliye Bakanının projeye büyük destek verdiğini anlattı.

ŞAHİN: “HERKESE KENDİNİ ÖZEL HİSSETTİRECEK PROJE”

Gaziantep için en önemli projelerden biri olan ve şehrin konut sorununu büyük ölçüde çözmesi düşünülen projenin tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sürdürülebilir kalkınma açısından büyük önem taşıdığını söylediği 50 bin konutluk proje hakkında, “Şehrimizin geleceği için çok önemli bir gündemle buradayız. Dünyada sürdürülebilir kalkınmadan bahsediliyor. Kalkınmayı sürdürebilir kılmak önemli. En önemli şey sürdürülebilir şehircilik. Kaliteyi büyümeyi sağlayanlar şehircilik yarışında birinci olacaklardır. Kaliteli büyümede kapsayıcılık önemli. Herkesin kendini özel hissettiği bir büyüme modeli önemli yerelden evrensele şehrimizi taşımak önemli. Büyük resimde şehrimiz açısından çok önemli bir projeyi basınımız aracılığı ile halkımızla paylaşıyoruz. Dünyanın en rekabetçi 7 şehrinden biri biziz. Bu şehrin yöneticileri olarak bize düşen kısmı ile gerekeni yaptığımızda rekabeti yöneten bir sinerji oluşturuyoruz. Halkın yaşam kalitesini artırmak bizim ilk görevimizdir. Şehrin büyük fotoğrafına baktığımızda yaptığımız her iyi işte şehrin yöneticileri yanımızda. Kendilerine bu açıdan teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“YERLİ MODEL YENİ BİR ŞEHİR”

50 bin konutluk ve 300 kişinin barınacağı Kuzeyşehir projesinin hayata geçirilmesinde yerel dinamiklerin ve yerel kültürün düşünülerek hareket edildiğini belirten ve bu projenin kentin bütünlüğüyle tamamen uyumlu olmasına dikkat ettiklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Sağlıklı büyüme adına bu şehre güzel projeler yapmamız gerekiyor. Gelen göçü berekete nasıl dönüştüreceğimizi bilimsel bir şekilde oluşturuyoruz. Özellikle şehrin sanayileşme noktasında gri alanlarından çıkıp yeni yaşam alanları oluşturmamız gerekiyordu. Yeni yaşam alanı sadece bina değil. Biz böyle düşünmüyoruz. Büyükşehirlerdeki en büyük sorun bireyselleşme ve mutsuzlaşma. İnsan ilişkilerinin maksimum olduğu bir altyapı ve üst yapı inşa etmemiz gerekiyor. Geçmişi bu kadar kimlikli ve kültürlü olan bir şehrin yeni şeyler söylemesi gerekiyor. Ulaşım master planı ile senkronize olan bir şehir oluşturmamız gerekiyor. 2 bin 500 işçi servisimiz bulunuyor. Bunun kentin trafiğini etkilememesi bile ne kadar önemli. Yerli bir model oluşturarak, yerel aktörleri de buna katarak yeni bir şehir kuracağız. Bu şehir dostluğun, kardeşliğin ve huzurun şehri olacak. Bizden sonraki çocuklarımız bizden daha iyi bir şehirde olsun istiyoruz. Bu işi bugün konuşabiliyorsak buranın arsasının ayarlanması ile konuşuyoruz. Bu arsayı şehrin geleceği adına başbakana uçakta imzalatan Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e de bu projemize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

VALİ YERLİKAYA: “DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK PROJE”

Gaziantep’i Gaziantep yapacak projelere Büyükşehir Belediyesi ve hükümet tarafından imza atıldığına dikkat çeken Vali ali Yerlikaya ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz dünyaya sadece para kazanmak ve ekonomimizi büyütmek adına gelmedik. İçinde bulunduğumuz ev, sitelerimiz, sokaklarımız, Gaziantep’i Gaziantep yapan, bizi biz yapan bir şehirde yaşamak da hedeflerimiz arasındadır. Şehirde hızlı gelişmeden dolayı bazı sorunlarımız var. Kenti Türkiye ortalamasının üzerindeki nüfus artışından ve göçten dolayı konut ile ilgili sorunlarımız var. Uzunca bir süreden beri Büyükşehir Belediyemiz ve hükümetimiz bir çalışma içindeler. Kentsel dönüşüm öyle bir tasarım olarak bütünsellik arz etmeli ki, önümüzdeki 100 yıl bugünden düşünülsün şeklinde istendi ve Büyükşehir belediyemiz çalıştı. Bugün bu noktaya gelindi. 300 bin nüfuslu, arsa maliyeti sıfır, 50 bin konutluk yeni bir şehir tasarlanıyor. Türkiye’ye değil, dünyaya örnek gösterilecek bir proje tasarlanıyor. Şu anda adrese dayalı nüfus sisteminde 1 milyon 850 bin olan nüfusumuz aslında 2 milyon 200 bin. Şehrimizin 20 yıl sonra 3,5 milyon olacağını düşünüyoruz ve Belediye Başkanımız çalışmalarının bunun tasarlaması çerçevesinde sürdürüyor. En az 135-140 bin insanımızın yaşadığı bazı mahallelerimizi yenilememiz gerekiyor. Şehir bize mutlu olmayı kolaylaştırmalı. Bu açıdan son derece mutlu ve heyecanlıyız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugün büyük bir heyecanla Kuzeyşehir’imizin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

ŞİMŞEK: “SAĞLIK, TİCARET VE SANAYİ ÜSSÜ OLACAĞIZ”

50 bin konutluk yeni bir şehri kapsayan projeye büyük emekler verdiği bilinen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yaptığı konuşmada, Gaziantep’in gelişen sanayisi ve ticaret hacmine bağlantılı olarak konumlandırmasının da dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini belirterek, “Bugüne kadar rekabet, ülkeler üzerinden yapılıyordu. Ama şimdi şehirler üzerinden yapılacak. Bu şehirler de metropoller arasında olacak. Gaziantep’in önümüzdeki dönemde dünya metropolleri arasında en büyük sanayi, ticaret, kültür ve sağlık üssüne dönüştürmeyi başarmayı amaçlıyoruz. Önce ortaya biz vizyon koymamız gerekiyor. Bunun altını doldurmamız gerekiyor. Zeugma Müzesi ve GAZİRAY ile bu noktada önemli adımlar atılıyor. Gaziantep’i Mersin yerine İskenderun’a yaklaştırmak adına 19 kilometrelik tünelden bahsederken bu hayale hizmet ediyoruz. Gaziantep bazı özelikleri ile küçük bir Amerika’yı andırıyor. Nerede bir girişimci varsa, nerede bir sermayesi olan varsa gelip Gaziantep’te üretim yapmayı planlamış. Gaziantep’te zaten muazzam bir girişimcilik ruhu var. Buna ilaveten Gaziantep’e 100 binlerce insan göç ediyor. Biz zaten bu anlamda avantajlıyız. Biz de bu şehri çok daha güçlü bir şekilde konumlandırmalıyız” dedi.

“TÜRKİYE BU PROJELERLE UÇACAK”

Gaziantep’te hayata geçirilen projelerin Türkiye’yi uçuracak projeler arasında yer aldığını kaydeden Bakan Şimşek, “Gaziantep, küresel merkezler arasında en rekabetçi ilk 10 il arasına girebilecek bir il. Biz Gaziantep’in bu rüyasını ve bu konumun daha da güçlendirecek önemli bir adım atıyoruz. Şehrimizde en büyük soruna dönüşen şey konut sorunudur. Bunun üzerinden siyaset yapabilirsiniz ama biz çözüm üretmeyi tercih ediyoruz. Hiçbir slogan çözümün yerini tutmaz. Biz sorunları tespit ettik. En başta sorun geliyordu. Bu sorunu çözme çabasına girdik. Seçim öncesi bir hayat icra etmek değil. Yolları yapılmaya başlandı, kısa süre içinde ihalesi gerçekleştirilecek. Her şeyin iyi bir şekilde düşünüldüğü bir projeye imza atıyoruz. Gaziantep’in gücüne güç katacak bir projeden bahsediyoruz. Türkiye önümüzdeki dönemde uçuşa geçecekse bu Gaziantep gibi lokomotifler üzerinden olacak. Ben TOKİ’ye ve Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Bu çok önemli bir proje. 1984-2003 arasında TOKİ 50 bin konut yapmış. 2003’ten bu yana da 700 bin konut yapılmış. Türkiye’nin aslında iyi yönetildiğinde neyi başarabileceğinin çok güzel bir göstergesidir bu. Gaziantepli sanayicimiz hiç kaygılanmasın. İşçimiz karamsar olmasın. Yanı başımızda bir kaos ve savaş var ama Allah’ın izniyle Gaziantep dünyada çok önemli bir üs olacak. Zaten öyle ama kendini daha da geliştirecek” diye konuştu.

“İŞÇİLERİN HAYALLERİ GERÇEKLEŞECEK”

Kuzeyşehir Projesi’nin sıradan bir proje olmadığının altını çizen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu proje ile sanayimiz güçlenirken, işçilerimizin en büyük sorunu olan ev sahibi olabilme hayalleri gerçekleşecek. Bunun için takım oyunu lazım. İddia ediyorum ülkemizdeki en tecrübeli, en birikimli, yerelde belediye başkanımız burada. Ülkemizin en başarılı merkez ilçe belediye başkanlarımız burada. Başarılı bir TOKİ var, o burada. Her şey var. Yapacağız edeceğiz noktasında değiliz. Projelendirilmiş, altyapı çalışmaları başlamış ve yakında temellerin yükseleceği yeni bir şehirden bahsediyoruz. Bu projemiz şehrimize hayırlı ve uğurlu olsun.”

TURAN: “GELECEĞİMİZDE HAYIR VAR”

300 bin nüfusun yaşayacağı 50 bin konutluk projede üretim aşamasına gelindiğini açıklayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “300 bin nüfusluk bir şehir projesinde üretim aşamasına gelmiş bulunmaktayız. 8,5 kilometrekarelik bu alanda 50 bin konutlu Gaziantep Kuzey Şehir Projesi  Türkiye’nin hem ulusal ölçekte hem de uluslar arası ölçekte gözbebeği projesi olacaktır. Büyükşehir Belediyemizle yürüttüğümüz bu projeyi çok boyutlu olarak ele aldık. Sürdürülebilir şehircilik anlayışıyla projelerimizin üzerinde çalışıyoruz. Toplu konut idaresi olarak gelenekten geleceğe mimari yarışmasını yaptık. Yarışmada ödül alan 2 projenin de burada mahalleye aktarıldığını görüyoruz. Türkiye’ye örnek olacak bir projeden bahsediyoruz.  Bu şehrin büyüme potansiyeli var. Bu şehrin geleceğiyle ilgili hayırlar var. Gaziantep bizim de şehrimiz. Bakanımız Mehmet Şimşek’in bu işte çok büyük emeği var” açıklamalarına yer verdi.

OCAK’TA YAPIMINA BAŞLANIYOR

Bu proje ile Gaziantep’in 5 yıl içinde çok farklı bir boyuta ulaşacağını öngören TOKİ Başkanı Turan, “Önümüzdeki 5 yılda bu projenin de sonunda Gaziantep çok farklı bir boyuta taşınacak. Yöresel çizgilere önem veren projemiz uluslararası düzeyde de ilgi görecek bir projedir. Ben birçok yerde anahtar ve konut tesliminde bulundum ama hiçbir yerde bu proje uluslararası değerde demedim. Ancak Gaziantep’te ki proje çok değerli. Gaziantep 5 yıl içerisinde uluslararası alanda da şehircilik konusunda birçok ülkeye örnek olacak. İlk aşamada 3 bin konutluk bir projede ihale aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Ocak ayı gibi başlayacağız. Belediye başkanımız da sağ olsun yolların açılması için gerekli çalışmaları başlattı. Proje ilimizin konut ihtiyacına kalıcı bir çözüm üretecek ve Gazi şehrimize yeni bir değer katacaktır. Gaziantep’e 10 milyar TL’lik yatırım yapacağız biz ve paydaşlarımız” dedi.

EN ÇOK BU PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞTIK

TOKİ Başkanı olduğundan bu yana en geniş ekiple bu proje üzerinde çalıştığını açıklayan TOKİ Başkanı Turan, şöyle konuştu: “Gaziantep’te çok geniş bir ekiple birlikte geldik. Seçim öncesine denk gelmiş olabilir ancak biz bu proje için yaklaşık 10 aydan beri çalışıyoruz. TOKİ Başkanı olduğumdan beri en geniş ekiple çalıştığım proje bu. Bu projenin altyapısına dair disiplinle çalışan bir ekibimiz var.  Gaziantep bizim için örnek ve pilot bir şehir artık. 3 Bin konutun temel atmasını gerçekleştireceğiz birkaç ay içinde. Konut almakta zorlanan kardeşlerimize kira öder gibi ev sahibi olmanın yolunu açacağız.”

MAHMUT ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here