Gaziantep grip olursa,Türkiye zatürre olur

Gaziantep’te desinatör yetiştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen ‘Halıya Estetik Dokunuşlar’ konulu 200 bin Euro bedelli AB Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

211533

Dünyanın makine halısının yüzde 95’ini gerçekleştiren Gaziantep’te desinatör yetiştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen ‘Halıya Estetik Dokunuşlar’ konulu 200 bin Euro bedelli AB Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, “Dünyada makine halısı üretiminin bu şekilde kümelendiği Gaziantep benzeri başka bir şehir, bölge yok. Makine halısı üretiminde Gaziantep grip olursa, Türkiye zatürre olur” dedi.

DESİNATÖRLÜK REFERANS OLACAK

Üniversite olarak hem AR-GE ve yenilikçilik stratejisi, hem de Meslek Yüksekokullarındaki meslek elemanı yetiştirilmesi konusunda gereken her şeyin yapıldığını vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, “Yaşama geçirdiğimiz proje, ülkemiz ekonomisi ve özellikle ihracatı açısından önemli yer tutan makine halısı desinatörlüğü alanında eğitim verilmesini sağlayacak. Bu alanda mevcut herhangi bir müfredat olmadığı gibi, bu müfredatın uygulanabileceği ve sertifika verilebileceği bir program da bulunmuyor” şeklinde konuştu.

KAPLAN: İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan ise, Gaziantep’in yaklaşık 2 milyar dolarlık halı ihracatının tamamına yakınının makine halısı olarak gerçekleştiğini ifade ederken “Dünyada kullanılan halının yüzde 57’sini biz ihraç ediyoruz. Türkiye ihracatının da yüzde 95’ini Gaziantep gerçekleştiriyor diyebiliriz. Bundan da gurur duyuyoruz. Bu proje, yıllardır hayal ettiğim bir projeydi. Bu projeyi tekrar gündeme getiren Meslek Yüksekokulu Müdürümüze ve ekibine teşekkür ederim. Çünkü geçmiş yıllarda hızla büyüyen sektöre yetişmiş kalifiyeli elemanlar gerekiyor ve bu elemanları ustalarla ve makinistlerle öğrendikleriyle yetiniyorlardı. Bu proje, sektörümüz için hayati bir önem taşıyan bir projedir, sonuna kadar destekleyeceğiz. Artık günümüzde üniversite – sanayi işbirliği kaçınılmaz oldu. Üniversitenin sanayiye sanayinin de üniversiteye ihtiyacı var. Çok şükür şehrimizde her türlü imkânımız var. Bundan sonraki süreçte daha çok işbirliği yaparak çalışmamız zorunludur. Bu işbirliğine ve çalışmaya hazırız” dedi.

ÇIKMAZ: İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ

İş dünyası olarak sadece halı sektöründe değil, tüm sektörlerde Gaziantep Üniversitesi ile işbirliğine hazır olduklarını kaydeden Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ise, “Bütün sektörlerle ilgili üniversitemizle işbirliğine, her türlü desteği vermeye hazırız. Sadece halıyla değil Antep fıstığıyla da, diğer sektörlerle ilgili bir inovasyonda da sizlere her zaman destek veririz. Yeni ürünler, katma değeri yüksek ürünler üretmemiz lazım” diye konuştu. İş Kurumu İl Müdürü Siraç Ekin da mesleki eğitim kurslarıyla sanayicinin ihtiyacı olan kalifiye eleman yetiştirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verildiğini kaydederken “Şuana kadar 6 bin niteliksiz kişiyi mesleki eğitimden, iş başı eğitim programından geçirerek gerek başta halı sektörü olmak üzere çeşitli sektörlerde nitelikli eleman durumuna getirdik” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here