4

Gaziantep yeni bir baraja daha kavuşuyor. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2015 yılında inşatına başlanılacak ‘Hayata Barajı’ ile Gaziantep 182 milyon metrekare suya kavuşacak. 

Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de baş gösteren kuraklık problemi için dört koldan proje üretiliyor.  142 milyon metreküp seviyesinde su tüketimi olan Gaziantep’e endüstri, sulama ve kullanım amaçlı yeni bir baraj daha geliyor. DSİ Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Hayata Barajı sayesinde Gaziantep’e 182 milyon metreküp su girdisi olacak. 

BARAJ KENTİ OLACAĞIZ

2015 yılında baraj inşatına başlanılması hedeflenen Hayata Barajı ile bilgi veren DSİ Gaziantep İl Müdürü Mevlüt Aydın, ‘’Gaziantep’te içme, kullanma ve endüstri suyu problemi yaşanıyor.  Daha önce Çetintepe Barajı bu ihtiyacı karşılıyordu.  Çetintepe Barajın’dan içme suyu aldığımız zaman 140 metre terfi gerektiriyordu. Şu anda planlamakta olduğumuz ve proje yapımına geçeceğimiz Hayata Barajı ile depolayacağımız su Gaziantep’te içme kullanma ve endüstri suyunu rahatlıkla karşılayacak’’ dedi. 

SU PROBLEMİ ÇÖZÜLECEK

DSİ Genel Müdürlüğü ile yapılan toplantıda barajın yapılması yönünde karar çıktığını belirten Aydın, ‘’2015 yılı başından itibaren inşaat çalışmalarına başlayacağız. Gaziantep’te uzun yıllar su problemini çözmüş olacağız. Bu barajda 182 milyon metre küp su alacağız. Gaziantep’in su tüketim oranı ise 141,9 milyon metreküp. Baraj ile birlikte hem enerji giderinden kurtulacağız. Hem de daha kaliteli su kullanacağız’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here