Gaziantep’ten, Mart ayında yüzde 5,4 artışla 540 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İhracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten bu yılın Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında artışla toplam 540 milyon 299 bin dolar değerinde ihracat yapıldığını bildirdi. Aylık ihracata göre Gaziantep’in, Mart ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sıradaki yerini koruduğunu hatırlatan Konukoğlu, şu bilgileri verdi:
“Ocak-Mart dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 oranında artarak 1 milyar 625 milyon 338 bin dolara ulaştı. 2013 yılı Ocak-Mart döneminde ise Gaziantep’ten 1 milyar 498 milyon 62 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı.”

“FİRMALAR YENİ FIRSATLARI KOVALAMALI”
Gaziantepli işadamlarının işini büyütmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, sanayi üretim ve ihracat rakamlarındaki yükselişin bunun önemli bir kanıtı olduğunu belirten Konukoğlu, Türkiye rakamının üstünde güçlü bir seyir gösteren ihracatçıları kutladı.
Dış satımın artmasının, istihdam ve ekonomik büyümeyi beraberinde getireceğine işaret eden Konukoğlu, 2023 hedeflerine ulaşılabilmek için ihracata dayalı büyümenin önemini vurguladı. Firmaların ihracat vizyonuyla hareket ederek, yeni pazarları ve yeni fırsatları kovalaması gerektiğini belirten Konukoğlu, şunları kaydetti:
“İhracat ivmesinin sürmesi ileriye dönük umutlarımızı artırıyor. Küresel ekonomide yaşanan toparlanma süreci de önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ihracatını olumlu etkileyecektir. Gaziantep olarak, bütün sanayicilerimizi katma değeri yüksek ve ileri teknoloji ürünler üretmeye ve satmaya teşvik ediyoruz. Bu yöndeki çabalarımızın yanı sıra ülkemizdeki siyasi ve ekonomik istikrarın devamı, hedeflerimize daha kolay ulaşmamızı sağlayacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here