Yaptığı eğitim ve uyarılarla ile vatandaşın sağlığına katkı sunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, şimdi de vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı kamu spotu yaptı.

Vatandaşların soba zehirlenmeleri konusunda düzenlenen eğitim ve seminerleri dikkate almadığı kanısına varan İtfaiye Daire Başkanlığı, bazı ailelerin ise verilen dedektörleri kullanmadığını tespit etti.

Bu kapsamda Türkiye’de ilk defa kendi imkânlarıyla maliyetsiz bir şekilde kamu spotu hazırlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, spotta eğitimlere gelen bir kadını konu edindi.

Eğitimleri dinlemek yerine sürekli telefonla uğraşan ve kendisine verilen dedektörü evin bir köşesine atan kadın, sobayı bilinçsiz bir şekilde yakıyor. Ardından eşini işe gönderen ve eşinin uyarılarına rağmen geç saatte sobaya kömür atan kadın, bunun üzerine uyuyor. Sabah eve gelen ve anahtarı unutan baba, kapının açılmaması üzerine itfaiye ekipleri ve ambulansı arıyor. Kapının açılmasıyla zehirlenen anne ve çocuklar hastaneye kaldırılıyor. Hastanede çocukların hayatını kaybettiği öğreniliyor.

Yaklaşık 3 dakika 44 saniye süren kamu spotunun daha etkili olması için çeşitli müzikler kullanıldı.

Daha çok kişiye ulaşması için sosyal medya ve televizyon kanallarında yayımlanan spot, birçok kişi tarafından izlendi.

Spotu bu linkten izleyebilirsiniz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here