DSC_0463

Peygamber Sevdalıları Platformu, Gaziantep İstasyon Meydanı’nda on binlerce kişinin katılımıyla Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle “Yürüyen Kur’an Hz. Muhammed (s.a.v)” etkinliği düzenledi.

İnsanlığın önderi Kâinatın efendisi Allah`ın sevgilisi, insanların en sevileni ve gönüllerin sultanı Hz. Muhammed (sav)  mübarek viladetinin 1443. yıldönümü münasebetiyle Peygamber Sevdalıları Platformu, Gaziantep İstasyon Meydanı’nda onbinlerce kişinin katılımıyla görkemli bir program düzenledi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep İl Koordinatörlüğü tarafından “Yürüyen Kur’an Hz. Muhammed (s.a.v)” temalı Kutlu Doğum etkinliğine on binlerce Peygamber sevdalısı katıldı. İstasyon Meydanı’nda “Peygamber Sevdalıları Yanlış Hesapları Bozacaktır”, “Sana Biat Ediyoruz”, “Anam Babam Sana Feda Ya Resulullah”, “Seni seviyoruz Yâ Resulullah” yazılı afişler asıldı.

Etkinliğin başlamasına saatler kala Peygamber aşıkları tekbir ve salâvatlarla İstasyon Meydanı’na akın akın gelmeye başladılar ve İstasyon Meydanı hızla dolmaya başladı. Koordinatörlük tarafından erkekler ve bayanlara özel ayrı bölümler ayrılırken katılımcılara girişte gül suyu dağıtıldı.

Sunuculuğunu Mustafa Kaya ve Abdulhakim Övet’in yaptığı etkinlik Saat 15.00’da Ekrem Kaplan’ın Kur`an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını yapmak üzere platforma gelen Peygamber Sevdalıları İl Koordinatörü Mustafa Eroğlu davetlerine icabet ederek etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı.

DSC_0595

SİZLER KADAR ŞANSLI DEĞİLLER

Mustafa Eroğlu konuşmasında; “Bizleri bu dünyada Peygamber sevgisi ve aşkı etrafında bir araya getirdiği gibi, Ahirette de Peygamber aşkı ile haşretsin. Bizler Peygamber Sevdalıları olarak şu muhteşem tabloyu gördükten sonra geleceğe umutla bakıyoruz. Şu muhteşem tabloyu gördükten sonra şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu gün Mısır ve Suriye başta olmak üzere zulüm altında inleyen kardeşlerimiz sizler kadar şanslı değiller. Bu gün Rabbimiz Allah, önderimiz Resulullah dedikleri için sadece sizler gibi Hz. Muhammed’e muhabbet ve sevgi besledikleri için işkenceye, muhecerata, zindanlara, sürgünlere, maruz kalıyorlar. Mısır’da sizin gibi peygamberi sevdikleri için 20 dakikalık yargımla sonucu idamlara mahkûm ediliyorlar. Sizlerde biliyorsunuz ki bu başımıza gelenler Kuran’ı hakkıyla anlamayıp Kur’an’ı hayatımıza hâkim kılmadığımızdan kaynaklanıyor.” Dedi.

Etkinlik daha sonra ilahi sanatçısı Selami Güneş’in ve İnzar İlahi Grubu’nun okuduğu ilahilerle devam etti. İlahilerle kendilerinden geçen misafirler, salâvat ve tekbirlere eşlik etti. Okunan ilahilerin ardından Kürtçe ve Türkçe Mevlidi Şerif okundu.

Mevlidi şerifin ardından Peygamber Sevdalıları Kız İlahi Grubu tarafından Peygamber efendimiz üzerine söylenen ilahiler seslendirildi. Salâvat ve tekbirlerin hiç susmadığı etkinlikte, özellikle efendimizin üzerine yazılan ilahi ve ezgiler seslendirildiği sırada coşku doruğa çıktı.

DSC_0488

MUHAMMEDİ ATMOSFER İLİKLERE KADAR HİSSEDİLDİ

“Yürüyen Kur’an Hz. Muhammed (sav)” adıyla düzenlenen programa on binlerce Gaziantepli Peygamber aşığı katıldı. On binler, Allah Resulüne biatlarını tazelerken Resulullaha olan sevgilerini duydukları özlemi dile getirdi. Peygamberimize olan sevgi ve özlemin doruğa çıktığı Meydanda gözyaşları ile sevgilerini ispatlayanlar yanı sıra özellikle ihtiyarların Efendimiz üzerine söylenen ilahi ve ezgilerde kendilerinden geçmeleri gözden kaçmadı.

“YÜRÜYEN KUR’AN HZ. MUHAMMED (S.A.V)”

Programa konuşmacı olarak katılan Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Koordinatörü Yetkilisi Yahya Oğraş, şunları söyledi:

“Değerli Peygamber âşıkları, aşk sevda, sınır tanımaz rabbime binlerce şükürler olsun. Yıllar yılı meclislerimizde, camilerimizde Muhammedi sevdayı dile getirirken, konuşurken, anlatırken bu sevda dar geldi bu alanlara. Rabbime hamd olsun Peygamber Sevdalıları platformu organize ettiği bu kutlu doğum ayı, bu mübarek viladet ayını meclislerden, camilerden meydanlara alanlara taşıdı ve bugün hamd olsun Anadolu’muzun dört bir yanında Peygamber Sevdalıları Platformu bu aşkı bu sevdayı haykırmaktadır. 2014 kutlu doğum ayı “Yürüyen Kur’an Hz. Muhammed (s.a.v)” temalıdır.   Yine bu ayda bu etkinliklerde dile getirdiğimiz Kur’an ve sünneti okuma, anlama ve yaşama endekslidir ve yine biz bu yılı kutlu doğum yılını her eve bir Kur’an hediye etme kampanyası başlattık. Kurtuluş vahiy kültüründedir, kurtuluş Kur’an medeniyetindedir. Hayatımız Kur’an’ın şifa hanesindedir.  Dünyamız dertlerle, mihnetlerle doludur. Bu dertlerimizi bu hastalıklarımızı en iyi bir şekilde tedavi eden, en iyi bir şekilde ilaç sunan, derman sunan, hekimi olan, doktoru olan, gönüllerin sultanı Hz. Muhammed (s.a.v)’dir. Bedenler hasta, gönüller ruhlar çürümüş, bu çürüyen gönülleri bu sönen ruhları aydınlatacak olan dermanımız ilacımız yüce kitabımızdır.  Semadan bize gelen mesaj ve ruhumuzu aydınlatan evlerimizi şenlendiren gönüllerimizi hoş eden kelamullahdır. Allah’ın kitabıdır, Allah’ın mesajıdır.  Biz bu mesajı her gün okuyoruz, biz bu mesajı her gün dinliyoruz. Acaba bu mesaj ne için geldi, acaba Kur’an niçin nazil oldu.”

DSC_0770

KUR’AN HUZUR GETİRİR KUR’AN BARIŞ GETİRİR

Oğraş devamla; “Peki, bizler Hz. Ukkaşe’nin Resulullah’a olan sevdasının aşkının ne kadar önemli olduğunu biliyor muyuz? O peygamberlik mührünü öptü ya, o mübarek dudaklar o peygamberlik mührünün Resullah’ın omuzları arasında, o kutsal dudaklar o mührü öptü ya işte bizler onun torunlarıyız, işte bizler onun gibi yaşayan diğer sahabelerin mirasını, emanetini yüklenmişiz omuzlarımızda. Acaba bunun farkındamıyız. Değerli peygamber âşıkları Kur’an’ı Kerim’in sancağının altında bir araya gelmesek, Kur’an’ı Kerim’in medeniyetini medeniyet olarak seçmesek, hangi beşer, hangi beşeri sistemi denesek deneyelim boştur, hangi beşeri sistemi hangi ismin yolundan gidersek nafiledir. Yegâne kurtuluş Kur’an’dadır. Kur’an huzur getirir Kur’an barış getirir. Ayrımcılığın, kültürel yobazlığın, fuhşun, zinanın ve her türlü gayri ahlaki olguların ortadan kalkması için tek sarılacağımız ve tutunacağımız Kur’an’ı Kerim’dir. Sahabiler okudukları ayetleri anlamadan yaşamadan pratize etmeden diğerine geçmiyordu. İşte onların Kur’an anlayışı böyle idi ve yine Hz. Ömer’in oğlu Abdullah anlatır; biz önce iman ederdik imanın tadına ererdik sonra Kur’an’ı okur haramını helalini ne ise olduğu gibi icra ederdik, ama sonraki nesiller Kur’an’ı baştan sonuna kadar hatim ederler okurlar ama helaline haramına dikkat etmezler. Bizleri tarif ediyor, 24 saat içinde hatim indiriyoruz ama bu hatim bize ne anlattı okuduğumuz bize ne anlattı ne anladık anlamıyoruz. Şehrimizin her tarafında Şahinbey diye müsemma olan asıl adı Muhammed bin Said olan kendisi Mondros mütarekesinden sonra Fransız ordusuna karşı iki yüz direnişçi güçle Amanos dağlarının eteklerinde onları püskürtmek için savaşmış iki ay boyunca direniyor ve bir zafer elde ettikten sonra Fransız komutanına şunu söylüyor. Kirli ayaklarınızla bastığınız şu toprakların her bir zerresinde şüheda kanı vardır diye bir mektup yazıyor.  Din için namus için hürriyet için ölüme atılmak Ağustos sıcağında soğuk su içmek ten daha tatlıdır. Bir an evvel şu topraklardan savuşup gidiniz yoksa canınıza kıyarız. Biz böylesi önder böylesi lider böylesi komutan ruhlu olan böylesi İslam’ın izzeti için çarpışan öncülerimizin varisleriyiz. Bu emaneti taşımaya var mıyız? O halde bizlerde topraklarımızda hiçbir şekilde necis ayakların İslam dışı sistemlerin gayri ahlaki bütün sistemlerin bu topraklarda yaşamasına ve yaşatılmasına müsaade etmemeliyiz.” Dedi.

PEYGAMBERİN SEVDALILARI OLARAK SELAM SANA EY RESUL

Peygamber Sevdalıların katıldığı kutlu doğum programında misafir olarak katılan siyer araştırmaları uzmanı M. Emin Yıldırım’da bir konuşma yaptı.

Yıldırım konuşmasında şunları söyledi: “Size Peygamber Sevdalıları diye hitap edebilirim fakat size hitap etmekte zorlanıyorum. Sizlere Celil b. Abdullah’ın hemşerileri diye de hitap edebilirim. Size bu topraklara iman tohumunu eken sahabeler üzerinden de selam verebilirim. Biliyorum içinizde Selahaddin’in torunları var.  Size Selahaddini Muhamedi diyerek te selam verebilirim. Biliyorum içinizde değersiz dallarda asılmama pervam yoktur. Diyen Şeyh Said’in torunları var. Sizleri onunla iliştirerek te selamlayabilirim. Çağın iman mimarı olan içimde yangın var. İmanım yanıyor diyen Saidi Kurdi’nin torunları diyerek de selam verebilirim. Sizleri bu topraklarda çok önemli kitaplara imza atan Bedruddin Ayni üzerinden de selam verebilirim. Madem sevdanız efendimizin sevdası O’nun sevdası için bir araya geldiniz. Elbette ki bizi buraya toplayan neden sadece Resululah’ın doğduğu günlere merhaba demek değil. 14 asır sonra Peygamberin sevdalıları olarak selam sana ey resul diyerek haykırıyoruz. Yine onu ümmet bilinci ile selamlıyoruz.

Mademki bu gün bu sevda için toplandık o halde gelin Medine’ye gidelim. Hz. Enes anlatıyor. Bir gün Resululah’la beraber Baki Kabristanlığı’na gittik. Resulullah kabristana bakarak selam size ey mü’minlerin diyarı bizlerde bir gün sizlere katılacağız diyerek size selam olsun dedi. Dikkat ettiniz mi? Resulullah yerin altındakilerini bile selamlıyor. Peki, Resulullah neden toprağın altındakilerini selamlıyor. Çünkü asıl ölü olanlar toprağın altındakiler değil, asıl ölü Allah’tan Kitaptan, Peygamberden mahrum yaşayandır. Resulullah bir gün kardeşlerimi özledim diyerek selam olsun kardeşlerime dedi. Sahabe şaşırdı ya Resulullah kardeşlerinde kim, biz senin kardeşin değimliyiz. Resululah benim kardeşlerim asıl beni görmeden bana sevdalananlardır. Yani sizleri kastetti. Benim öyle sevdalılarım olacak ki beni görmediği halde beni sevecekler. Sanki ben onlarla berabermiş gibi bana muhabbet besleyecekler. Soruyorum size hiç içinizde Resulullah’ı gören var mı?  Hiç içinizde Resulullah’ın sesini duyan var mı? Elbette ki hiçbirimiz O’nu ne gördük ne de O’nun sesini duyduk, o halde kime demiş kardeşlerim diye? Yeminle söylüyorum ki O’nun kardeşleri sizlersiniz. Bizleriz ve bu müjdeyi bizatihi Resulullah’ın kendisi veriyor.”

DSC_0715

SEVDANIZ SELAHADDİN’İN SEVDASIDIR

Yıldırım konuşmasına devamla; “Ey Peygamber sevdalıları, sizin sevdanız Selahaddin’in sevdasıdır. Nasıl ki Selahaddin Kudüs’ü haçlıların elinden kurtardı. Ben inanıyorum ki Kudüs’ü mahzun olan mescidi bu toprağın insanı özgür olan ezanına kavuşturacaktır. Yine efendimiz kişinin anasından, babasından kaçtığı gün bana İman eden kardeşlerimi o gün ben tanıyacağım. Sahabe sorar nasıl Ya Resulullah? Ben onları alnında ki secde izlerinden tanıyacağım. Evet, bu gün ne mutlu sizlere ki sizler O’nun kardeşlerisiniz.  O’nun Sevdalılarısınız. Resulullah kendi sevdalıları olan siz ve bizlere Allah’ım kardeşlerimi cennetine al diyerek dua edecek.” Dedi.

Program okunan ilahilerin ardından Nurettin Şirin Hoca tarafından okunan kapanış duası ile sona erdi. Özellikle Mısır, Suriye, Arakan Müslümanlarına yapılan dua ’ya katılımcılar tarafından yüksek ses ile âmin denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here