IMG_8423

Gaziantep’ ten milletvekili aday adayı olanların her birinin ayrı bir hikayesi var.

İşte ilginç hikayelerden birisi ne de Emel Topçu hanfendi sahip. Aslen Gaziantepli  olmayan Topçu, Gaziantep’ ten başörtülü aday olarak görücüye çıkacak.

Topçu’nun akademik geçmişi ise oldukça parlak.

Dr. Emel Topçu hayatı boyunca hep ezilenlerin yanında yer almış. AK Parti gibi güçlü bir partinin MKYK’sına seçilmek önce tedirgin etmiş onu. Şimdi ise daha fazla hak arama için bir fırsat olarak görüyor.

Demiryollarında çalışan baba sebebiyle Güneydoğu Anadolu’da geçirilen çocukluk ve ilk gençlik, aktif ve mücadeleci bir üniversite öğrenciliği dönemi, başörtüsü yüzünden soruşturmalarla, ayrımcılıkla geçirilen öğretmenlik yıllarının ardından Hindistan’da ve ABD’de burslu araştırma yılları. Merkez Berlin olmak üzere uzun yıllar Avrupa’da çok kültürlülük, çoğulculuk ve insan hakları mücadelesi. Bütün bu katmanlı hayatı geride bırakıp Muğla’nın Köyceğiz ilçesine dönüşün ardından HAS Parti’yle aktif siyasete katılım. Türkiye’yi 2023’e hazırlayacağı söylenen AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) listesine girmesiyle kamuoyunun ilgisini çeken Emel Topçu’nun hayatındaki bazı satır başları bunlar. Birikimi, vicdanı, ötekileştirmelere olan duyarlılığı; başörtüsü sebebiyle yaşadığı baskılara atfen dile getirdiği “Çok incitildiğim için başkalarını incitmemeye çalışıyorum, çünkü incitilmenin nasıl bir şey olduğunu biliyorum.” cümleleriyle kendini belirginleştiren Dr. Emel Topçu’yla AK Parti’ye geçişini ve çok konuşulan kongreyi mercek altına aldık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here