IMG_20140429_103456

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, Mısır’daki idam kararlarına ilişkin, “Mısır’daki darbeye Türkiye’den başka hiçbir ülke sesini çıkarmadı” dedi.

Güvenç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır’daki idam kararlarına millet olarak üzüldüklerini belirtti.

Mısır’daki demokrasinin darbeyle kesintiye uğradığını ifade eden Güvenç, şöyle konuştu:

“Mısır’daki darbeye Türkiye’den başka hiçbir ülke sesini çıkarmadı. Bu duruma Recep Tayyip Erdoğan’dan başka karşı duran da olmadı. Zalimler, iki yüzlü Batılılar ve ABD darbeye sesini çıkarmadığı gibi darbecileri destekledi. Kurulan düzmece mahkemelerde de demokrasiye karşı yapılan darbeyi protesto eden insanlar idam cezasına çarptırılarak sindirilmeye çalışıldı.”

Güvenç, Mısır halkının her şeye rağmen direnmeye devam ettiğine işaret etti.

IMG_20140429_103439

“Mısır’daki direniş engellenemez”

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de millet iradesinin geciktirilebileceğini ancak engellenemeyeceğini söyledi.

İdam kararlarıyla İslam dünyasındaki direniş ve zulme başkaldırının cezalandırılmaya çalışıldığını vurgulayan Aldemir, “Yargısız infazların ne olduğunu Anadolu insanının çok iyi bilir. Mısır’daki direniş engellenemez. Şuanda tamamen direnişe yönelik bir operasyon yapılıyor. Bu kararlar sadece Kahire’de değil Londra, Washington ve Tel Aviv’de alınıyor” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Fatih Evyapan ise aklıselim insanların cezaların hukuki bir dayanağının olmadığının farkında olduğunu bildirdi.

İdam kararlarından çıkarı olan tek merkezin “siyonizm” olduğunu savunan Evyapan, şunları kaydetti:

“Zulüm ilelebet devam edemez. Hiçbir hukuki dayanağı olmadan, üstelik askeri bir darbenin gölgesinde alınan idam kararlarıyla Mısır’da barış ve huzur ortamının tesis edilemeyeceği açıktır. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleri, insan hak ve özgürlüklerinden dem vuran her kuruluş ve sözde askeri darbelere karşı olan Batılı ülkeler bu olaya gerçekten tepki vermiş olsaydı idam kararlarına cüret edilemezdi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here